Fethiye Belediye Meclisi'nde komisyon üyeleri seçildi

Fethiye Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısında 2019 yılı kesin hesabının görüşülmesiyle ilgili madde Plan Bütçe Komisyonuna gönderilirken, yeni dönem için komisyonlara seçimler gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Belediye encümen üyeliklerinin seçimi kapalı zarf usulü ile yapıldı. CHP’den Yücer Börekçi, Sami Kemik ve Taner Boz encümen üyeliklerine seçilen isimler oldu. AK Parti grubu ise encümenliklere Ufuk Bildirici, Güray Dirlik ve Arif Coşkun’u aday gösterdi. Seçimde CHP’li Sami Kemik, Cumhur İttifakı’ndan bir oy alarak 18 oy ile seçilirken; Yücer Börekçi 17, Taner Boz da 16 oy ile belediye encümen üyeliklerine seçildi. Böylece belediye encümenine AK Parti ve MHP’den seçilen olmadı. 

Açık oy ile yapılan komisyonlar ve komisyon üyelerinin seçimi oybirliği ile gerçekleşti. Buna göre İmar Komisyonu’na, Gözde Hoşafçı, Mürüvvet Başıhoş, Fatih Ugan, Gökhan Çakal, Ufuk Bildirici seçildi. Plan Bütçe Komisyonu’na ise Yücer Börekçi, Erdem Cüceoğlu, Şevki Arıcan, Turgay Öztürk seçilirken; Tarife Komisyonu’na Aytekin Aras, Taner Boz, Gözde Hoşafçı, Hikmet Selçuk, Hilmi Dirlik; Diğer İşler Komisyonu’na Veli Papuşçu, Fatih Ugan, Metin Sevinç, Süleyman Cengiz ve Sait Avcı; Denizcilik, Turizm, Çevre Sağlık, Eğitim Gençlik Spor, Engelliler, Tarım, Kardeş Şehir İlişkileri, Kadın ve Çocuk, Hayvan Hakları komisyon üyeleri seçimi de yapıldı.

Meclis toplantısında İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün, 22 Şubat 2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 11.maddesi uyarınca; Belediyemizde Genel İdari Hizmetler Sınıfında bulunan 3.Derece 1 adet Ayniyat Saymanı kadrosunun iptal edilerek, yerine Teknik Hizmetler Sınıfında bulunan 9.Derece 1 adet Tekniker kadrosunun ihdas edilmesine ve ihdas edilen kadroda 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49.maddesinin 3.fıkrası uyarınca 1 adet 9.Derece Teknikerin Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel olarak istihdam edilerek ücretinin tespit edilmesine ilişkin madde oy birliği ile geçti. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün hem memur norm kadrosu hem de kadrolu işçi kadrolarıyla ilgili yasal düzenlemelerle ilgili maddeler oy birliği ile geçti.  

Toplantıda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Plan ve Proje Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili yönetmelik düzenlemesi müzekkereleri oybirliği ile diğer işler komisyonuna gönderildi.

TARIMSAL FAALİYET MÜDÜRLÜĞÜ KURULUYOR
Meclis toplantısında İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 48.maddesi gereğince; Belediyemiz hizmetlerinin etkin verimli ve hızlı şekilde yürütülebilmesi için Belediyemizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün kurularak Teşkilat Şemasına eklenmesine ilişkin Meclise havaleli madde oy birliği ile geçti. Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, pandemi süresinde tarımın öneminin ortaya çıktığını vurgulayıp; “Kurulacak olan tarımsal hizmetler müdürlüğü birlikler ve kooperatiflerle tarımın güçlendirilmesine katkı sağlayacak” dedi. 

2019’DA 210 BİN TL YARDIM YAPILDI 
Fethiye Belediye Meclisi toplantısında Belediye yetki alanında bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların yapım, bakım, onarım işlerine ait harcamalar ile mahalli idareler veya merkezi idareye ait İlçemiz sınırları içerisindeki asli görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla gerekli ayni ihtiyaçların karşılanmasına dair harcamaların yıllık toplam tutarı bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden Belediyemiz için tahakkuk eden miktarın binde beşini geçmemek üzere 2020 ila 2021 yıllarında Belediye Encümeni Kararı ile yapılabilmesi hususuna ilişkin madde oy birliği ile geçen maddeler arasında yer aldı. 2019 yılında 210 bin TL’lik yardım yapıldığı, yapılan en fazla yardımın 30 bin TL olduğu; 2020 yılında da aynı oranda yardım yapılması kararlaştırıldı. 

  
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN