Fethiye AKUT'tan Yerleşik Yabancılara Deprem Semineri

Akut Fethiye Biriminin düzenlediği İngilizce sunumlu deprem seminerine Fethiye'de yaşayan İngiliz uyruklu vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

PAYLAŞ

Fethiye Akut Birimi ilçede yaşayan yerleşik yabancılara olası bir afet ya da deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu. 
Etkinlik öncesi Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi salonu önünde AKUT’un afetlerden kurtarma resimleri de sergilenirken, başta İngilizler olmak üzere yabancı uyruklu vatandaşlara ‘Afet Bilinci ve Önemler’ ile ilgili broşürler de dağıtıldı. 
AKUT’un arama kurtarma çalışmalarından videolarında izlendiği etkinlikte Akut Fethiye seminer görevlisi Engin Müftüoğlu ile Fethiye’de yaşayan ABD’li David Ishmael Jaime’ de konuşmacı olarak katılıp olası bir depremde neler yapılması gerektiğini anlattılar. 
İngilizce olarak yapılan sunumu dikkatle izleyen Fethiye’deki yerleşik yabancılar zaman zaman sorular da yönelttiler. 
AKUT Seminer görevlilerinden Argun Derkut Fethiye’de okullarda öğrencileri bilgilendirdik. Fethiye’de yaşayan yabancılardan da talep gelince bu semineri düzenledik’ dedi. Derkut; ‘Fethiye’de yerleşik İngiliz dostlarımız bizden deprem bilinçlendirme ile ilgili seminer istediler. Sonuçta onlar da burada yaşıyorlar ve bize maddi ve manevi olarak destek oluyorlar. Bizde onlara bugün İngilizce olarak bir sunum yapacağız. Yapacağımız seminerin içeriği deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası neler yapmamız gerekiyor onları anlatacağız. Görebilecekleri zararları minimuma indirebiliriz onu anlatacağız.
Ulu önderimiz Atatürk’ün çok güzel bir sözü var. ‘Felaket başa gelmeden önce koruyucu ve kollayıcı tedbirler almak gerekir. Başa geldikten sonra hiçbir ah vah demenin hiçbir faydası yok. İlk önce binalarımızın yapısal tedbirlerini almak gerekiyor. Yapmamız ve yapmamamız gereken hareketler var. İleriki günlerde yine burada vatandaşlarımıza Türkçe bir sunum yapacağız. Çok ayrıntılı bir şekilde orada anlatabilirim. Kısaca anlatılacak bir konu değil. İngilizlerin Fethiye’de bir grupları var. Bu grup bize devamlı maddi olarak da destek de veriyorlar. Çünkü biz onların birkaç kazalarına gittik. Herkese yardımcı olduğumuz gibi onlara da yardımcı olduk.  Bizi ve ülkemizi son derece önemseyen insanlar. Bugünkü semineri onlar talep ettiler. Bu talep üzerine bu semineri organize ettik. İngilizce olarak öncelikle binaların dayanaklığına dikkat edilmesi ve onları deprem anında neler yapılacağını anlattık ‘dedi. 
Fethiye AKUT birim sorumlusu Birol Coştu ise ‘Yerleşik yabancılar için hazırladığımız seminere ilgi yoğun oldu. Bu seminerleri devam ettireceğiz’ ifadelerini kullandı. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN