Fethi Bey şehadetinin 107. yıldönümünde anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından, ilk hava şehidi ve Fethiye'ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, şehadetinin 107. yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı. Şehit Fethi Bey Parkı'nda bulunan anıtın önünde gerçekleşen organizasyonda, Türk Hava Kurumu pilotları Türk Bayrağı, Şehit Fethi Bey fotoğrafı ve Fethiye Belediye flamasının bağlandığı paramotorlarla uçuş gösterisi yaptı.

PAYLAŞ

Kovid-19 tedbirleri altında yapılan törene CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Adalet Komisyonu Başkanı Abdulkadir Ungan, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri, THK genç kanatlar üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve gaziler katıldı. Etkinlikte ilk olarak Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. 

Daha sonra THK Genç Kanatlar Ekibinden Esin Gencel tarafından Tayyareci Andı isimli şiir okundu. Hemen ardından Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Burcu Kabik, Hava Şehitlerine isimli şiiri okudu. THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya da, Fethiye’nin ismini bir şehitten almasından dolayı gurur duyduğunu dile getirerek, “Şehit Fethi Bey, bu yolculuğa Türk milletine moral vermek amacıyla çıkmıştır. Şam seferine çıktıktan hemen sonra Taberiye yakınlarında uçak arızası sebebi nedeniyle kayalıklara düşen uçakta; silah arkadaşı Sadık Bey ile birlikte şehit olmuştur” şeklinde ifadeler kullandı. 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca konuşmasında, “Bugün sönük bir anma töreni yapıyoruz fakat şehitlerimize duyduğumuz sevginin ne kadar büyük olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Yıllardır yapmış olduğumuz Şehit Fethi Bey’i anma etkinliklerinde, Türk Hava Kurumu’nun tüm mensupları bizlerin yanında oldu. Fethiye Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz burada. Fethiye Belediye Başkanlığı görevim sürecinde Türk Hava Kurumu’nun bir yüksekokulunun burada yapılmasını istiyorum. Kumluova belediye başkanıyken, dönemin yöneticileri ile görüşmüş ve bu sözü almıştık. Kurum başkanımız ve Sayın Kaymakamımız bunun için gerekli çalışmaları birlikte yapalım” dedi. 

ŞEHİTLERİMİZİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ
Başkan Karaca, “Havacılığı seven bir bölgeyiz. Her yıl bu alanda etkinlikler düzenlemekteyiz. Pandemiden önce Ölüdeniz Hava Oyunlarına 75 ülkeden bin 200 sporcunun katılımını sağladık ve dünyanın en büyük organizasyonlarından birisine ev sahipliği yaptık. Geçen hafta Ankara’da yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Hava Kuvvetleri Komutanımızın bize bir müjdesi oldu. Bir adet F4 uçağını Fethiye’ye hibe edeceklerini söylediler. Bunun da şehitler anıtının yanına yakışacağını düşünüyorum. Bu çalışmayı da en kısa zamanda sonuçlandırmayı düşünüyoruz. Bizler ülkemiz için kanlarını döken şehitlerimizi asla unutmayacağız. Yörük şehri Fethiye’miz de asla unutmayacaktır. Geçtiğimiz hafta meydana gelen fırtınada anıtın kanatlarından birisi zarar gördü. Birçok vatandaş ya belediyemize geldi ya da beni telefonla aradılar. Sanatçımız ve mühendis arkadaşlarımız onarım da son noktaya geldiler. Salgın olmasına rağmen şehitlerimize sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar vatanımız ve bayrağımız için canlarını vermiş olan şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu. 

TÜRK HAVACILIK TARİHİNE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRMIŞTIR 
Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat yaptığı konuşmada, “Göklerden gönüllere inen şehit pilotumuz Fethi Bey’i, şehadetinin 107. yıldönümünde saygıyla anıyoruz. İsmini ilçemizde yaşatmaktan gurur duyduğumuz; Yörük çocuğu, devlet aşığı, millet sevdalısı bu asil halka bu mübarek şehidimizin adı nasıl da yakışmıştır. Şehit Yüzbaşı Fethi Bey, adını Türk havacılık tarihine altın harflerle yazdırmış, birçok ilke imza atmış kahraman bir Türk subayı ve Türk havacılığının ilk şehididir. Yol arkadaşı Üsteğmen Sadık Bey ile birlikte bir görev uçuşu esnasında, şehadet şerbetini içmişlerdir. Tıpkı canını milletine siper edip, yüzlerce insanın hayatını kurtaran Polis Memuru Fethi Sekin gibi… Tıpkı FETÖ’cü darbeci alçağı öldürüp, şehadete gülerek giden kahraman Ömer Halisdemir gibi… Eskiler Oğuz’da er bitmez derdi. Düşmanda, hainde oyun bitmeyince bizde de çok şükür er bitmiyor; bitmeyecek. Allah bu necip millete her zamanda, her nesilde böyle kahramanlar yetiştirmeyi nasip etsin. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu vatan için toprağa düşen Fethi Bey başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.   

Konuşmaların ardından Türk Hava Kurumu ekibi tarafından paramotor gösterisinde bulunuldu.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN