Fetex Turizm Fuarı 10. kez kapılarını açtı

Fethiye Turizm, Turizm Tedarikçileri ve Yiyecek İçecek İhtisas Fuarı (FETEX) 10. kez kapılarını açtı.

PAYLAŞ

Marmaris Fuarcılık Organizasyon Şirketi (MARFO) organizasyonunda, Fethiye Belediyesi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Tüm Sanayiciler ve İş Adamları TÜMSİAD’IN destekleriyle Çamköy Bekir Eser Kapalı Pazar yerinde açılan fuarda, 100 firmanın standı bulunuyor.
Fuarın açılış törenine Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, AK Parti İlçe Başkanı Bekir Eser, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir, TÜRSAB Batı Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Özgen Uysal, FETOB Başkanı Bülent Uysal, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Pazarcılar Odası Başkanı Adem Hıra, Muğla İl Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Fuarın açılış töreninde saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marş’ımız söylenirken 10 yıl boyunca fuarda aralıksız stant açan Recep Teke’ye, FTSO Başkanı Osman Çıralı tarafından plaket sunuldu. 
“OLUMSUZLUKLARI FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ”
Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, turizm sezonundan umutlu olduklarını söyledi. 2020 yılı ile birlikte bir takım olumsuzluklar yaşansa da bunların fırsata çevrilebileceğini ifade eden Kaymakam Muzaffer Şahiner “İstanbul EMITT Turizm Fuarı oldukça başarılı geçti. Fethiye olarak standımız büyük ilgi görürken ödülde aldı. Bazı Avrupa ülkelerinde İtalya’da insanlar korono virüs nedeni ile evlerinde kapalı kaldılar. Mutlaka tatil yapmak isteyecek olan turistler için bizler hazırlıklı olmalıyız. Thomas Cook'un iflası ve Bahar Kalkanı Operasyonu gibi gelişmeler 2020 turizm sezonunu olumsuz etkileyebilir sektör aktörleri daha çok çalışarak, üreterek bu olumsuzlukları yenilebileceklerdir. Tesislerimiz şuanda sezona hazırlanıyor. Son bir gayretle çalışıp fedakarlıklar yaparak sezonu olumlu hale dönüştürüp lehimize fırsata çevirebiliriz. 2020 sezonunun hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. 
“100 FİRMA KATILIYOR”
Marco Fuarcılık Sahibi Volkan Gülcan, FETEX’in 10’uncu yılı heyecanını katılımcılarla paylaşarak, “10 yıl önce fuarı ilk düzenlediğimizde ‘acaba firma bulabilir miyiz’ diye düşünürken bugün fuarımızın açılışını 100 firma ve 400 marka ile yapıyoruz.” dedi. 
 “ÜRETEREK, ÇOK ÇALIŞARAK ÇIKABİLİRİZ”
Açılışta konuşan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı da gerek ulusal, gerekse uluslararası düzeyde yaşanan krizlerin 2020 turizm sezonu için ciddi bir belirsizlik yarattığına işaret ederek, şunları söyledi “Önce Çin’den dünyada hızla yayılan Corona virüsü ardından, İblid’de kahraman ordumuza yapılan hain saldırı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu vesile ile buradan bir kez daha İblid’de şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, saldırıda yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine de başsağlığı diliyorum. 
Kahraman ordumuza yapılan bu hain saldırıya ve ülkemizin içine çekilmek istenen bu belirsizlik ortamından ancak üreterek, daha çok çalışarak çıkabiliriz.  Bu nedenle iş dünyası olarak 2 Şubat Pazartesi günü 81 ilde tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak açıklama yaparak birlik ve beraberlik mesajı verdik. Şüphesiz ki ulusal ve uluslararası düzeydeki bu gelişmeler bölgemizi ve turizm sektörünü yakından etkileyecek. Aslında bugün biz Almanya’da Berlin fuarında olacaktık. Ancak bildiğiniz gibi Corona salgını nedeniyle fuar iptal oldu. 
Dünyanın korkulu rüyası olan Corona virüsü, turizm sektörümüzü olumsuz etkileyecek gibi değerlendirilse de; virüsün şu ana kadar ülkemizde görülmemesi özellikle Avrupa’dan gelecek turistler açısından Türkiye’yi tercih nedeni haline getirdi. 
“BÖLGENİN TANITIMINI DAYANIŞMA İÇİNDE YAPIYORUZ”
Her yıl ortalama 3 milyon turist ağırlayan Muğla’da; Fethiye ve Seydikemer farklı ülkelerden gelen turistlerin, ortak paydası olarak önemli bir yere sahip. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizin tanıtımı adına Fethiye Turizm Konseyi paydaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz. Bölgemizde turizmin çeşitlendirilmesi ve sektörün gelişmesinde önemli rolü olan fuarlara birlikte katılım sağlıyoruz, dijital tanıtımlara ağırlık veriyoruz. Dayanışma içinde el ele vererek, 2020 turizm sezonunun başarılı geçmesinin gayreti içindeyiz. Amacımız tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıl olduğu gibi 2020 bu yılında turizm açısından daha iyi ve verimli bir sezon geçirmek.” 
Çıralı, FETEX Fuarının her yıl olduğu gibi bu yıl da bölge turizm sektörünün etkin bir buluşma noktası olacağına olan inancını dile getirerek, fuarın başarılı olmasını diledi. 
GASTRO YARIŞMALARI VAR
Şef Mavi Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Onur Aslan da konuşmasında fuar sırasında Gastro Fethiye yarışmaları yapılacağını belirterek, Fethiye lezzetlerini tanıtmanın önemine değindi. 
Açılış konuşmalarının ardından protokol stantları gezerek katılımcılardan bilgi alırken toplam 4 bin 500 metrekare alana kurulan fuar, 7 Mart Cumartesi günü sona erecek.

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN