EVSEL ATIKLARDA ORTALAMA YÜZDE 50 İNDİRİM!

Fethiye Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Evsel katı atık toplama ve taşıma tarifesi görüşülürken konut dışı alanlarda yüzde 50 indirime gidildi. Bu kapsamda 2020 yılı tarifesine göre konut dışı alanlarda evsel katı atık ücretlerinde ortalama yüzde 50 indirim olduğu açıklandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Fethiye Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Alim Karaca başkanlığında toplandı. Toplantıda, pek çok turizmci ve esnafların büyük sorunu olan ‘Evsel Katı Atık toplama ve taşıma ücretlerinin yüksekliği’ görüşülüp, iki oturumda karara bağlandı. Başkan Alim Karaca ve belediye meclis üyelerine Evsel atıkların maliyetiyle ilgili sunumu Fethiye Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü strateji planlama şefi Can Mete Tuncel yaptı. Tuncel, “Tarifenin belirlenmesinde nasıl hesaplama yapılır, net toplam sistem maliyetinin hesaplanması, tarifelerin belirlenmesi ve tarifeler başlıkları altında uzun zamandan bu yana çalışmalar yapıyoruz. Özellikle konut dışı alanlarda, pandemi süreci nedeniyle işletmelerin kapalı kalması, evsel atık üretiminde, konutlarda daha fazla atık üretiminin olduğunu gördük” dedi.
Tuncel, özellikle konut dışı alanlar içerisinde bulunan otellerde yatak başı hesaplamalarında ciddi bir düşüş olduğunu söyleyerek, “2019 yılına göre otellerde bir yatak maliyeti yıllık 105 TL 84 kuruştu. 2020 yılında yapılan hesaplamaya göre 6 aylık üretime yönelik bir yatak maliyeti yıllık  48 TL’ye düşürüldü ve bu ücret 6 ay içerisinde toplanacaktır” diye konuştu.
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, evsel atık ücretlerinde oluşan maliyet düşüşü ile 2019 yılında yaklaşık 20 milyon TL iken bu yıl bu rakamın 15 milyon TL’ye düştüğünü söyledi. 
YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİYORUZ
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Göreve geldiğimden bu yana en çok rahatsız olduğum konu katı atık bedelleriydi. Bunlar yasa gereği almak zorundayız. Almadığınız taktirde Belediye Başkanı ve buradaki 31 kişilik meclis üyemizin zimmetine çıkıyor. Bununla ilgili 6 aydır çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımızın sonuna geldik, bugün de meclisimize sunduk. Gerçekten halkımızı rahatlatabilecek şekilde, hangi alanlarda rahatsızlık varsa yüzde 50’ye yakın bir indirime gidiyoruz. Bu indirimi de giderlerimizi azaltarak yapıyoruz. 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle, Büyükşehir meclisinden geçtikten sonra da Fethiye’mizde katı atık bedelleri ile ilgili fazla bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yüzde 50 indirimli bir şekilde su faturalarına yansıyacak” şeklinde konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN