Ev hanımıydı şimdi hırdavat dükkanı işletiyor

Seydikemer'in Karadere Mahallesi'nde bir kadın girişimci, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı kurs ve hibe desteğiyle açtığı hırdavat dükkanını işletiyor.

PAYLAŞ

Daha önce ev hanımı olduğunu belirten Zahide Koşar, eşi ve çocuklarının yardımıyla iş hayatını sürdürdüğünü dile getirdi. 2015 yılında gittiği Hibe Destek Programı Girişimcilik Kursu’ndan girişimcilik sertifikası alan Koşar, KOSGEB'in girişimcilere verdiği 30 bin TL destek ile hırdavat dükkanı açtı. Koşar, FRT muhabirine yaptığı açıklamada, hırdavat dükkanını ilk açtığı zamanlarda hiçbir malzemeyi bilmediğini ancak çevre halkının da yardımı ile zamanla sektörde ilerlediğini söyledi. 

İşletme Sahibi Zahide Koşar yaptığı açıklamada, “Ben daha önce ev hanımıydım. Çocuklarım büyüdükten sonra işler yapmaya karar verdim ve KOSGEB kurslarına katıldım. KOSGEB kursundan sonra belge aldım ve kendimi daha güçlü hissetmeye başladım, daha emin adımlarla ilerledim ve yapı marketimi açtım. İşletmemiz 5 yıldır devam ediyor. Şu an işlerimiz güzel, Kumluova ve Karadere Mahallesi’nde bulunan çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum. İş yerimizi açtığımız ilk günden itibaren desteklerini esirgemediler, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu işletme açıldığı zaman malzemelerin çoğunu dahi bilmiyordum, işletmemize gelen arkadaşlar bana yardımcı oldular o şekilde zamanla her şeyi öğrendim. Bu bölgede yaşayan insanların yüzde 90’ı çiftçilikle uğraşıyor, ben işyerimi açacağım zaman gözlemlerim doğrultusunda hareket ettim, daha önce mahallemizde böyle bir iş yeri yoktu, insanlara genelde çiftçi malzemeleri, sera malzemeleri lazımdı. En ufak bir malzeme lazım olduğu zaman 3-4 kilometrelik mesafelere gitmek zorunda kalıyorlardı, günde 3-4 defa o mesafeyi gidip gelen arkadaşlarımız vardı. Bu yüzden ben böyle bir yer açmaya karar verdim ve iyi ki de açmışım diyorum. Şu an ben işyerimde yalnızım ama eşim ve çocuklarım da bana yardım ediyorlar. Kadınlar hiçbir zaman korkmasınlar, çekinmesinler biz kadınlar olarak her işin üstesinden gelebiliriz” dedi. (GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN