ERGUN, 'KPSS SONUÇLARI HATALI MI?' DİYE SORDU

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması talebiyle yazılı bir soru önergesi hazırladı.

PAYLAŞ

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren birçok adayın beyanlarına göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan sonra açıklanan cevap cetvelinde, soruların cevaplarını içeren şıkların yerlerinin değiştiği, dolayısıyla doğru şıkların yanlış, yanlış şıkların da doğru hale geldiği ve birçok adayın bundan dolayı mağdur olduğu iddialarının yanıtlanmasını istedi.  

Ergun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması talebiyle hazırladığı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: 
Basına yansıyan iddialara ve 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren birçok adayın beyanlarına göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan sonra açıklanan cevap cetvelinde, soruların cevaplarını içeren şıkların yerlerinin değiştiği, dolayısıyla doğru şıkların yanlış, yanlış şıkların da doğru hale geldiği ifade edilmektedir. Hal böyle olunca, sınava giren adaylar ÖSYM’nin 22 Ekim 2020 günü açıkladığı sonuçlara göre puanlarının ve sıralamalarının bu hatanın doğal bir sonucu olarak yanlış hesaplandığını iddia etmektedirler. 
Bununla beraber, adayların rahatsızlık belirttiği bir diğer konu ise sonuçların açıklanması sürecinde adayın sorumlu olduğu soru kitapçığının ve o kitapçığa özel cevap anahtarının yayınlanmamasıdır. Bundan sonra gerçekleştirilecek sınavlarda da aynı sıkıntıların gündeme gelmemesi için bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;
1. Basına yansıyan ve sınava giren adaylar tarafından da ifade edilen bu iddialar doğru mudur?
2. Eğer söz konusu iddialar doğru ise bu vahim hataya yönelik bir soruşturma yapılmış mıdır?
3. Eğer söz konusu iddialar doğru ise, sınava giren adayların mağduriyetlerinin giderilmesi adına, 2020 KPSS ile ilgili olarak ÖSYM bundan sonra nasıl bir adım atacaktır?
4. ÖSYM’nin hem 2020 KPSS sınavı için, hem de gerçekleştireceği diğer sınavlar için adayların sınav sonuçları açıklanırken, sınavda sorumlu oldukları kitapçıklara göre soruları ve cevaplarını yayınlama gibi bir planı var mıdır?
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN