Ergun, '2020 arıcılar için afet yılı ilan edilsin'

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun meydana gelen şiddetli kuraklıktan en çok etkilenen tarımsal sektörlerden birisinin de arıcılık olduğunu belirtti. Milletvekili Ergun, bal üretimindeki kaybın arıcıların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağı konusunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi sundu.

PAYLAŞ

İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun soru önergesinde, “İçinde bulunduğumuz 2020 yılı boyunca iklim değişikliğinin sebep olduğu aşırı sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle arıcılık sektörü ciddi şekilde zarar görmüş, bal üretiminde büyük bir rekolte kaybı yaşanmıştır. Özellikle çam balı üretiminde rekolte kaybının yüzde 70-80’lere ulaştığı üreticilerimiz tarafından ifade edilmektedir. Ekonomik kriz ve pandemi koşullarından dolayı oldukça zor günler geçiren üreticilerin devlet desteğine olan ihtiyacı çok daha fazla durumdadır. Bundan dolayı, arıcılıkla uğraşan üreticilerimiz için bu yılın “afet yılı” ilan edilmesi, sektörün yaralarının sarılması için olağanüstü tedbirlerin alınması ve üreticimizin ihtiyaç duyduğu desteğin verilmesi zaruret haline gelmiştir” dedi. 

Milletvekili Metin Ergun; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye vermiş olduğu soru önergesinde şunlar yer alıyor; 
1- “Bakanlığınız tarafından, arıcılık sektörüne büyük zarar veren kuraklık sonrasında sektöre yönelik herhangi bir hasar tespit çalışması yapılmış mıdır? Eğer böyle bir çalışma yapıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

2- Bakanlığınız tarafından, önümüzdeki yıllarda Muğla’da iklim değişikliğinin arıcılık sektörüne yönelik olumsuz etkileri ile başa çıkabilmek için alınması gereken yapısal tedbirler konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? 

3- Bakanlığınızın, arıcılıkla uğraşan üreticilerimizin kuraklık sonucu gördükleri zararı hafifletmek için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesine yönelik bir çalışması var mıdır?

4- Bakanlığınız tarafından, üreticimizin kuraklık nedeniyle zarar etmesi ve buna bağlı olarak arılarını kış döneminde besleyemeyecek duruma gelmesinden dolayı, gelecek yılki üretimi koruyabilmek için arılarını beslenebilmesi için üreticiye yönelik bir destek verilmesi planlanmakta mıdır?” 

Emrullah Gök

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN