'Engelsiz İlk Yardım' Projesi Başlıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda Öğretim Elemanı ve Fikir Atölyesi Derneği Başkanı olan Öğr. Gör. Mahmut Beler'in yürütücüsü olduğu Engelsiz İlk Yardım projesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı. Projeye yönelik bilgi veren proje yürütücü Öğr. Gör. Mahmut Beler, 'İlk Yardım eğitmeni olarak gönüllü ve ücretsiz ilk yardım eğitim ve seminerleri vermekteyiz' dedi.

PAYLAŞ

ENGELSİZ İLK YARDIM
İşaret dili ile ilk yardım eğitim modülünün oluşturulması amaçlanan proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Öğretim Elemanı olarak çalışan Öğr. Gör. Ali Akgün ve Öğr. Gör. Dr. İsmail Uysal ile Akademisyen, Paramedik, ATT ve Hemşirelerin yer aldığı gönüllü ilk yardım eğitmenleri tarafından profesyonel ortamda bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere yönelik ilk yardım uygulamaları 36 ayrı başlıkta uygulamalı olarak anlatılacak,  çekilen ilk yardım videoların işaret dili çevirisi CODA birey olan işaret dili tercümanı tarafından yapılacaktır. Tüm videolar yine Sivil Düşün’ün desteğiyle projeye özel olarak açılmış olan ve yakında tamamlanacak olan Engelsiz İlk Yardım Facebook, Instagram ve Youtube sayfalarında gönüllü sosyal medya ekibi tarafından yayınlanacaktır. Bu videolar sosyal medya araçlarından verilecek reklamlar, youtube yayınları, işitme engelli bireylere yönelik sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin engelsiz kampüs birimleri, engelsiz bilişim platformu, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ilgili eğitim birimleri aracılığıyla yaygınlaştırılması planlanmaktadır. 

GÖNÜLLÜ VE ÜCRETSİZ İLK YARDIM EĞİTİM VERİYORUZ
Projeye yönelik bilgi veren proje yürütücü Öğr. Gör. Mahmut Beler, “Ülkemizde travmaya bağlı ölümlerde, trafik kazalarından sonra ikinci büyük neden ev kazalarıdır. Bu kazalar nedeniyle her yıl yaklaşık 2 bin çocuk ev kazalarında hayatını kaybetmekte, 10 binden fazlası da yaralanmaktadır. Yetişkinlerle birlikte bu sayı çok daha önemli boyuta ulaşmaktadır. Bunlarla birlikte her yıl acile başvuran, 112 ambulansı talep eden vakaların yarısına yakını basit ilk yardım müdahalesiyle tedavi edilecek vakalardır. İlk Yardım eğitmeni olarak gönüllü ve ücretsiz ilk yardım eğitim ve seminerleri vermekteyiz. Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu 2 gün 16 saatlik eğitim modülü ya da farklı konulara bölünmüş seminerler ile halka ilk yardım konusunda bilgiler aktarılmaktadır. Bu eğitim ve seminerler ile hem olası kazalarda kişilerin çevrelerine ve kendilerine yapacakları ilk yardım müdahalesi ile hayatta kalma oranlarının artmasına hem de yapılacak yanlış müdahaleler ile yaşanacak sakatlıkların da önüne geçmeye katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ancak bu eğitimleri ulaştıramadığımız önemli bir kesim var; İşitme engelli (işitme ve konuşma kusurlu) vatandaşlar. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın desteğiyle başlayacağımız Engelsiz İlk Yardım projemizde ilk yardım eğitimlerini işaret dili ile anlatarak işitme engelli bireylerimize fayda sağlamak istiyoruz. İşitme engelli bireyler gerek işaret dili modüllerinin yaygınlaşmaması gerekse de dışarıdan görünen engelleri olmadığı için bazı çalışmalara ulaşamamaktadır. Kendi imkanlarımla yaptığım araştırmalarda ilk yardım eğitiminin işaret dili ile anlatılan bir modülünün olmadığını da gördüm. Bu sebeplerden dolayı işitme engelli bireyleri hedef grubum olarak seçtim ve ilk yardım gibi hayat kurtaran bir eğitimi onların anlayabileceği hale getirmek istedim. Bu sayede sağlık gibi önemli bir alanda eksikliklerini yaşadıkları bilgileri onlara ulaştırarak kendilerine ve çevrelerine yeter düzeyde ilk yardım bilgileri edinmelerini amaçlıyorum” şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZ TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDA ÇEKİMLERİ TAMAMLAMAK
Çekim sürecini Temmuz ve Ağustos aylarında tamamen bitirmeyi hedeflediklerini belirten Öğr. Gör. Mahmut Beler, “Temmuz ve Ağustos aylarında çekimlerini tamamlamayı hedeflediğimiz videolarımızı Engelsiz İlk Yardım sosyal medya ve youtube sayfaları aracılığıyla yayınlamayı planlamaktayız. Bu projenin hayata geçmesinde öncü olan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na, proje kapsamında bizlerden desteğini esirgemeyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörümüz Sn. Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’e ve gönüllü eğitmen ekibime teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Arzu Özlem Sipahi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN