Elleri Olmayan Kader'in Yaptığı Börekler, Konuklara İkram Edildi

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi tarafından Fethiye protokolü ve muhtarla için kahvaltılı toplantı düzenlendi. Dernek binasında yapılan etkinlikte doğuştan iki elleri ve bir ayağı olmayan Kader Koca oklava ile börek açıp saç böreği yaparak konuklara ikram etti. Sakatlar Derneği üyelerinin ikramda bulunduğu konuklar duygusal anlar yaşadı. Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şube başkanı Aydoğan Arslanca yaptığı konuşmada 'engelli arkadaşlarımızın veri tabanını oluşturmak istiyoruz. Fethiye'de ne kadar engellimiz var? Hangi mahallede? Bunlar ne kadarı ihtiyaç sahibi? bunları öğrenip onlara ulaşmak istiyoruz' ifadelerini kullandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'da 'artık icraat zamanı. 9 aydır yoğun şekilde çaba gösterdik. Neler yaptığımızı anlatacağım. Kimlerin nasıl karşı çıktığını da anlatacağım' dedi. 

PAYLAŞ

Kahvaltılı etkinlikte konuklar doğuştan iki elleri bulunmayan protez ayak kullanan Kader Koca’nın yaptığı saç böreklere hayran kaldı. Sakatlar Derneği üyelerinin hazırladığı kahvaltı etkinliğinde duygusal görüntülerde oluştu. Özellikle iki elleri bulunmayan ve hemen her işi rahatlıkla yapan Kader Koca börek yaparken konukların ilgi odağı oldu. Etkinliğe Fethiye Belediye başkanı Alim Karaca, Muğla eski Milletvekillerinden Ali Cumhur Yaka, Fethiye Muhtarlar Derneği başkanı Niyazi Canözü, Belediye Meclis üyeleri Veli Pabuşcu, Gözde Gürsoy Hoşafçı, Turgay Öztürk, Arif Coşkun, muhtarlar ve dernek üyeleri katıldı. Sohbet havasında geçen kahvaltılı toplantıda Sakatlar Derneği Fethiye şube başkanı Aydoğan Arslanca gösterilen ilgiye teşekkür ederek “engelli arkadaşlarımızın veri tabanını oluşturmak istiyoruz. Fethiye’de ne kadar engellimiz var? Hangi mahallede? Bunlar ne kadarı ihtiyaç sahibi? bunları öğrenip onlara ulaşmak istiyoruz” dedi.Arslanca “Benim buradaki amacım bütün muhtarlarımızla tanışmak, muhtarlarımız ile birlikte derneğimizin çatısı altında ne gibi hizmetler yapabiliriz öncelikle engelli arkadaşlarımızı siz muhtarlarımız sayesinde tespit edebileceğimizi düşündüğümüz için böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Sizler sayenizde hem ihtiyaç sahibi engellilerimizi tespit etmek hem de Fethiye’de engelli konusunda ciddi anlamda göç alıyoruz. Biz bunları takip ediyoruz. Sizlerde mahalle muhtarı olduğunuz için mahallelerde fark ediyorsunuzdur. Engelli arkadaşlarımızın veri tabanını oluşturmak istiyoruz. Fethiye’de ne kadar engellimiz var? Hangi mahallede? Bunların ne kadarı ihtiyaç sahibi? bunları öğrenip onlara ulaşmak istiyoruz” dedi. 
AKÜLÜ SANDALYE DAĞITTILAR
Arslanca dernek hakkında bilgilerde aktararak “Türkiye Sakatlar Derneği 1960 yılında kurulmuştur. 1963 yılında bakanlar kurulunca kamu yararına çalışan dernek statüsünü almıştır. Yaklaşık 20 yıldır bu derneğin içinde İstanbul’da faaliyetlerdeydim. Yaklaşık 4 yıldır Fethiye’de yaşıyorum. Son 1 buçuk yıldır da derneği kurduk. Kendi imkanlarımız ve Belediyemizin destekleri ile burayı Belediye’den tahsil ettik. Güzel bir çatı oluşturduk. Burada engelli arkadaşlarımızı istihdam ettirmeye çalışıyoruz. Engelli personellerimiz var. Engelli ihtiyaç sahibi arkadaşlarımıza geçen ay engelli arkadaşlarımıza 9 tane akülü sandalye dağıttık. Manuel sandalye dağıtıyoruz. Biz yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımıza sizlerin aracılığı ile dokunmak istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi rica ediyorum” dedi.
DESTEK VERECEĞİZ
Fethiye Muhtarlar Derneği başkanı Niyazi Canözü’de derneğe gerekli desteği vereceklerini ifade etti. Canözü “Yaptıkları işi buraya gelince daha güzel olduğunu öğrendim. Muhtar kardeşlerimizden mahallelerindeki ihtiyacı olan kişileri Belediyemize veya Dernek başkanımıza iletirlerse bizce daha iyi yardımcı olurlar. Bu projeyi başlattıklarından dolayı Dernek başkanıma teşekkür ediyorum. Ben de söz veriyorum bütün muhtarlarımızla engelli arkadaşlarımıza ulaşacağız. Mahalleler de ne olup bittiğini en iyi muhtarlar biliyor. Çok isabetli bir karar almışsınız” ifadelerini kullandı. 
SOSYAL SORUMLULUK TAŞIYORUZ
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da Dernek başkanına teşekkür ederek her türlü sosyal sorumluluk projelerinin yanında olduklarını ifade etti. Karaca “Geldiği günden bu yana Fethiye’mizde farkındalık yaratıyor. Bulunmuş olduğumuz mekan 1960 yılında kurulan Türkiye Sakatlar Derneği kamu yararına dernek olması asabiyle meclisimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda ücretsiz olarak derneğimize tahsis edilmiştir. Kendisi de aynı zaman da Kent Konseyinde yönetim kurulu üyesidir. Bundan sonraki günlerde de kendileri ile birlikte Fethiye Belediyesi olarak güzel işlere imza atacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Ben göreve geldiğimden bu yana çok güzel projeler sunuyor. Uygulaması önümüzdeki günlerde olacak. Anlayışından dolayı da kendisine teşekkür ediyorum. Yoğun bir 9 ay geçirdik. Projeleri hayat geçirme konusunu yoğunluktan dolayı geciktirdik. Sosyal sorumluluk projelerinde her zaman Belediyemiz olarak Sosyal Demokrat belediyecilik ve gerçekten halkı ile buluşan bir Belediye olmak istiyoruz. Seçimden önce bunu söylemiştim ve bunu icraatta gerçekleştireceğiz. Bu sosyal sorumluluk projemizi de Fethiye’mizde hayata geçireceğiz. İnsanları mutlu edeceğimize inanıyorum. Bizleri meclis üyelerimiz, muhtarlarımızla buluşturan değerli başkanımıza teşekkür ediyorum. Fethiye için yapılacak olan tüm hizmetlere siyasi ayrım yapmadan Büyükşehir ve Fethiye Belediyesi ile hizmetlerin önünü açmak zorundayız. Buraya gelecek hizmetlerin hiç kimsenin engelleme hakkı yoktur. Önümüzdeki aylarda sizlerle ve kamuoyuyla bazı buradaki zorlukları hep beraber paylaşacağız. Zorlukları kimin çıkardığını sizlere anlatacağım. Bunda kararlıyım çünkü biz Fethiye’ye hizmet etmek amacı ile geliyoruz. Hizmet etmek iddiası ile gelmek isteyen arkadaşlarında Fethiye’de yapılacak olan hizmetlerde öncü olmasını istiyoruz. Artık icraat zamanı dediğimiz gibi. Fethiye’de önümüzdeki günlerde her şey daha farklı olacak, farklı konuşulacak. Burada yaşayan 160 bin kişiyi memnun etmek için gece gündüz ekibimiz ile çalışıyoruz. Hiç siyasi ayrım yapmadan çalışacağız. Ve 5 yıl sonra arkamıza baktığımız zaman kalıcı hizmetler yaptığımız herkes görecek. Bu dediğimiz hizmetlerde asla siyasi ayrım olmayacak. Bana oy verdi veya vermedi hiç far etmeyecek. Biz Fethiye’mizin 41 mahallesine eşit şekilde hizmet yapacağız. Belediye olarak zor bir dönemin içerisinden geçtik. Finansımızı dengeledik. Bundan sonra artık hizmet zamanı. Meclis üyelerimiz ve muhtarlarımız ile sizlerin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN