Elit'te Otizm Farkındalık coşkusu

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Nursel Özdemir Eğitim Kurumları'nda gün boyu etkinlikler düzenlendi. Otizme konusunda farkındalık oluşturmak için etkinliğe katılanlar, mavi kıyafetleriyle dikkat çekti. Nursel Özdemir Eğitim Kurumlarının Elit şubesinde gerçekleşen etkinlikte özel çocuklar canlı müzik eşliğinde eğlenirken doyasıya resim de yaptılar. Kurum Sahibi Salih Dündar 'Azımsanmayacak kadar fazla olan otizmin farkında olunması ve bu bireylerin de topluma kazandırılması adına çalışmalarımızı her daim sürdürüyoruz' dedi.

PAYLAŞ

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Nursel Özdemir Eğitim Kurumları’nda gün boyu etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe; Fethiye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Öğütveren,
Menteşe Okul Müdürü Alim Kıçlar, Ölüdeniz Ortaokul Müdürü Engin Yiğit, Birey Okulları Müdürü Çağla Küçükbenli, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhanım BOZ ile veliler ve özel öğrenciler katıldı. Canlı müzik eşliğinde öğrenciler eğlenirken, kendi dünyalarını parmak boyalarıyla resimlerine yansıttılar. 
ERKEN TANI ÖNEMLİ
Kurum Sahibi Salih Dündar, etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada “Bugün Birleşmiş Milletler, otizme farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2008 yılında 2 Nisan gününü Otizm Farkındalık Günü ilan etti. Dünyada her 68 çocuktan birinde görülüyor. Azımsanmayacak kadar fazla olan otizmin farkında olunması ve bu bireylerin de topluma kazandırılması adına çalışmalarımızı her daim sürdürüyoruz. Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde bulunan Elit Nursel, Nursel Özdemir ve Kemer Nursel Özdemir kurumlarımızda gün boyu farkındalık etkinlikleri yapıldı. Bir psikolojik danışman olarak otizmin belirtilerine değinirsek, Göz teması kurmaması, ismi söylendiğinde tepki vermemesi, istediği şeyleri parmakla göstermemesi, yaşına uygun oyuncaklara ilgi duymaması, parmak uçlarında yürümek ya da sallanmak gibi hareketler yapması, dönen nesnelere ilgi duyması, takıntılı davranışlar göstermesi, konuşma güçlüğü yaşaması, aşırı hareketli olması, düzen değişikliklerine tepki vermesi olarak sıralayabiliriz. Bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden uzmanlar ile görüşülmesi, bireyin tarama yapılması gerekmektedir” diye konuştu.
TEK TEDAVİ EĞİTİM
Dündar “Otizmde iyileşme süreci öncelikle kabul etmekle başlar. Tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. Tek tedavisi eğitimdir. Erken tanı ve eğitimle otizmli çocuklarda olumlu yönde ciddi değişiklikler gözlemlenmektedir. Tüm bunlar için çocuklarımızı biran önce topluma kazandırmak ve eğitime başlatarak erken müdahaleyi ilke edindik. Bu etkinlik kapsamında bizlere destek olan ve yanımızda olan herkese teşekkür ederi” diye konuştu.

 

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN