Ejder meyvesinde hasat zamanı

Ülkemizde son zamanlarda popüler olmaya başlayan ve ilk olarak meclisin vazgeçilmez meyvesi olarak adını duyduğumuz Ejder Meyvesi, Karadere'de hasat zamanını yaşıyor. Bölgede yeni bir gelir kaynağı olarak görülen Ejder Meyvesi, Seydikemer ilçesine bağlı Karadere Mahallesi'nde de yetiştirilmeye başlamıştı. Seralarına 16 ay önce Ejder Meyvesi diken Coşkun ailesi, şimdilerde yeni ürünlerinin hasadını yapıyor.

PAYLAŞ

Seydikemer'in Karadere Mahallesi'nde üreticilik yapan Hamdi Coşkun, bundan 2 sene önce domatese alternatif yeni bir ürün araştırmış ve serasına Ejder Meyvesi dikmeye karar vermişti. 16 ay önce Ejder Meyvesi fidanlarını bin 700 m2'lik serasına diken Coşkun, şimdilerde bu yeni alternatif üretimin meyvelerini topluyor. Karadere'deki çiftçilere Ejder Meyvesi üretimi konusunda bilgiler verip bölgede üretimi yaygınlaştırmayı da amaçlayan Hamdi Coşkun, " Yeter ki burada çoğalsın, hepimiz kazanalım" diyor.
YETER Kİ ÇOĞALSIN, HEPİMİZ KAZANALIM
Ejder Meyvesini serasına diken ve alternatif kazanç kapısı oluşturan Hamdi Coşkun, üretim hikayesini anlatarak "Karadere'de Ejder Meyvesi diken ilk üreticilerden biriyiz. Bu süreç 2,5 sene önce başladı. İnternette araştırdıktan sonra, bir arkadaşın da tavsiyesiyle uygun olduğu kanaatine vardım ve geçen sene Temmuz ayında fidanlarımızı diktik. İlk senemiz olduğu için verimimiz azdı. Seneye nasip olursa daha güzel olacak verimimiz. Bu sene bin - bin 500'e yakın meyve aldık. İlk sene için yine de güzel verim oldu. Seneye 3 bin ila 4 bin arası meyve almayı planlıyoruz. Bin 700 metrekare seramız var. Bu alanda şu an bin 200 adet Ejder Meyvesi ağacımız var. Bunu bu sene çevremize, çiftçi aile dostlarımıza, komşularımıza elden sattık. Merak ettikleri için onlar aldı. Genelde bunun Antalya bölgesinde piyasası var. Oraya götürüyoruz veya isteyen manav arkadaşlar olursa onlara veriyoruz. İleriki zamanlarda ihracat düşünüyoruz ancak ihracat yapabilmemiz için bu ağacın bölgemizde çoğalması lazım. Gelecek talebi karşılamak için yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunun için üretici çevremize teşvikte bulunuyoruz, dikmek isteyene yardımcı oluyoruz. Arayıp soranlara bilgilerimizi veriyoruz. Her zaman bildiklerimizi paylaşmaya hazırız. Yeter ki burada çoğalsın, hepimiz kazanalım" diye konuştu.
DOMATESE 10 HARCIYORSAK, BUNA 1 HARCIYORUZ 
Üretici Coşkun "Ejder Meyvesi, domates kadar masraflı olmuyor. Ayrıca çok fazla bir işçiliği de olmuyor. Domatese her gün girip işçilik yapmak zorunda kalıyoruz ama Ejder Meyvesi'nde bin 200 ağacımız olmasına rağmen hobi gibi çalışıyoruz. Canımız sıkılınca iş yapıyoruz. Girdi bakımından yani ilaç, gübre gibi çok masrafımız yok. Kısacası domatese 10 harcıyorsak buna 1 anca harcıyoruz. Girdi bakımından onda bir kadar masraf ediyoruz domatese göre. Burada genelde tane hesabı üzerinden satıyoruz. Ejder Meyvesi'nin fiyatı, boyutuna göre 10 ila 25 TL arasında değişiyor. Kilo bazında satarsak toptancıya 35 - 40 TL'ye satıyoruz" şeklinde konuştu. (GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN