EBA Uzaktan Eğitim hakkında bilgilendirme

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin evlerinden eğitim almasını sağlayacak TRT - EBA TV Uzaktan Eğitim yayınlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.

PAYLAŞ
EBA Uzaktan Eğitim hakkında bilgilendirme
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin evlerinden eğitim almasını sağlayacak TRT - EBA TV Uzaktan Eğitim yayınlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Açıklama aynen şu şekilde; 
1. TRT - EBA TV KAÇ KANALDAN YAYIN YAPACAK?
3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

2. HANGİ KANALLAR OLACAK?
TRT - EBA TV İlkokul, TRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

3. TRT - EBA TV TELEVİZYON KANALLARI YAYIN AKIŞLARINA NEREDEN ULAŞABİLİRİM?
Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

4. ÖĞRENCİLER GÜN BOYU TV BAŞINDA MI OLACAKLAR?
Öğrenciler TRT - EBA TV'den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

5. TRT - EBA TV YAYINLARININ TEKRARLARI OLACAK MI?
Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

6. DERSİ HANGİ ÖĞRETMENLER ANLATIYOR?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

7. YAYINLARIN TÜRKSAT UYDU PARAMETRELERİ NELERDİR?
HD Alış bilgileri:
Alış frekansı                  :12.084 MHz
Polarizasyon                 : Yatay (H)
Sembol oranı                 : 13.750
FEC                              : 2/3

SD Alış bilgileri:
Alış frekansı                  :11.916 MHz
Polarizasyon                  : Dikey (V)
Sembol oranı                 : 30.000
FEC                              : ¾

8. EĞİTİM KANALLARI UYDU AYARLARI NASIL YAPILACAK?
SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

9. TKGS (TURKSAT KANAL GÜNCELLEME SİSTEMİ) SİSTEMİ OLMAYAN CİHAZLARDA SD (STANDART ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ) KANAL BULMA NASIL YAPILACAK?
1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

10. TKGS (TURKSAT KANAL GÜNCELLEME SİSTEMİ) SİSTEMİ OLMAYAN CİHAZLARDA HD (YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ) KANAL BULMA NASIL YAPILACAK?
Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV'lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network  Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT -  EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD ve TRT - EBA TV Lise HD  yayınları bulunabilir.

11. SD UYDU ALICIM VAR KANALLARI İZLEYEBİLECEK MİYİM?
Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

12. FARKLI SINIFLARDA OKUYAN İKİ ÇOCUĞUM AMA SADECE BİR TANE TELEVİZYONUM VAR. ÇAKIŞAN YAYINLAR OLDUĞUNDA NE YAPACAĞIM?
Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde TV'yi takip edebileceğini planlayabilirsiniz. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecektir.

13. TV YAYINLARINDA ÇOCUĞUMUN HENÜZ HİÇ ÖĞRENMEDİĞİ BİR KONUNUN ANLATIMI OLURSA YA DA ÇOCUĞUMUN KENDİ OKULUNDA ANLATILAN KONU İLE ARADA KOPUKLUK OLUŞURSA NE YAPABİLİRİM?
Konu eksiği olan öğrenciler eba.gov.tr üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir. Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecektir.
14. TV YAYININI İZLEYEN ÇOCUĞUMUN ÖĞRETMENİNE SORU SORMA İHTİYACI OLURSA NE YAPABİLİRİM?
Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile eba.gov.tr üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacaktır.

15. TURKSAT UYDULARINDAN ŞİFRELİ PLATFORM HİZMETİ VEREN D-SMART, TİVİBU UYDU VE DİGİTURK (TURKSAT ABONELERİ) EĞİTİM YAYINLARINI NASIL TAKİP EDEBİLİR?
TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk Türksat Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.

16. EUTELSAT UYDUSU ÜZERİNDEN DE ABONELİK VE PLATFORM HİZMETİ VEREN DİGİTURK EUTELSAT UYDU PLATFORMU ÜZERİNDEN EĞİTİM YAYINLARI NASIL TAKİP EDİLEBİLİR?
Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat'ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecektir.

17. D-SMART, DİGİTURK, TİVİBU, KABLONET VE TV+ GİBİ PLATFORMLARDAN İZLEMEK İÇİN KANAL EKLEME İŞLEMİ YAPMAMA GEREK VAR MI?
Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

18. UYDU ALICIMDA BU FREKANS VAR AMA YAYINLARI İZLEYEMİYORUM NE YAPMALIYIM?
Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN