DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Muğla ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ Muğla'ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı
Güncel
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Muğla ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü oldu. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana geldi, bu artışın il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansıdığı gözlendi. 
Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlanıyor. 


“MUĞLA’MIZA 7 BARAJ VE 2 GÖLET KAZANDIRDIK”
Ege’nin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Muğla ilinde ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda devasa yatırımlar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son 17 yılda Muğla ilinde7 baraj ve 2 gölet inşa ettiklerini açıkladı. 
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yarım Milyar m3 su biriktirme hacimli Dalaman Akköprü Barajı’nı 2011 yılında hizmete aldıklarının altını çizerek. Topraklarımıza bereket katacak olan Dalaman Akköprü Barajıbarajı Ege’nin en büyük, Türkiye’nin 6.büyük barajıdır. Baraj ile Dalaman Ovasında inşaat çalışmaları devam eden Dalaman Ovası sulamasının tamamlanması ile 121.240 dekar zirai arazi sulanacaktır. Ayrıca barajdan yılda 343 milyon kWh  enerji üretilmekte, bunlara ilave olarak barajda suyun tutulması ile birçok turistik tesis, havaalanı ve yerleşim yeri  taşkınlardan korunmaktadır. 


İNŞAATI DEVAM EDEN 5 BARAJ VE 9 GÖLET 
Diğer taraftan Muğlalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Muğla’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 5 baraj ile 9 göletin yapım çalışmaları devam etmekte olduğunu belirtti..


EGE’NİN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ
Son 17 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Genel Müdür Aydın,’ Tamamlanan 17 sulama tesisleri ile 85.975 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Muğla topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 111 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.


137 BİN 978 ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Muğla’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 137.998dekar araziyi sulayacak 11 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Muğla zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.


BODRUM’A MEMBA KALİTESİNDE İÇMESUYU
211 yılında hizmete alınan Bodrum İçmesuyu tesisleri ile Bodrum ilçesi ve 9 bağlı beldeye yılda 9.72 milyon m3 memba kalitesinde içmesuyu sağladık. Ayrıca; Milas ilçe merkezi ile Beçin beldesine yılda 5 Milyon m3 içmesuyu sağlamak üzere içmesuyu tesisi inşaatlarımız devam etmekte, Muğla il merkezi ile civar yerleşimlere Sandras-Çövenni ve Gürsu kaynakları ile Muğla barajından yılda 20,61 milyon m3 memba kalitesinde içmesuyu sağlamak üzere inşaat çalışmalarına başlayacağız. 
Muğla İlinde taşkın riskini azaltmak için son 17 yılda tamamlanan 59 adet taşkın koruma tesisi ile 66 yerleşim yeri ve 20.625 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 15 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ettiğini söyledi.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Son Güncelleme: 22 Ocak 2020 13:00

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN