Domateste kota artışı fiyatlara yansıdı mı?

Domateste en büyük pazarlardan biri olan Rusya'nın Türkiye'den domates ihracat kotasını 200 bin tondan 250 bin tona yükseltmesi Fethiyeli üretici ve ihracatçıları sevindirdi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Karaçulha Toptancı halinde 1.70 kuruş olan domatesin fiyatı 2,5 TL’ye yükseldi.Rusya'nın kota artırma kararı örtü altı domates üreticisini ve komisyoncuları ümitlendirdi. Domates fiyatlarının az da olsa bu haberle yükselişe geçtiği öğrenildi. Komisyoncular kota artırımının iyi olduğunu ama yetersiz kalacağını belirtti. Domatesin kilo maliyetinin 2 TL olduğunu söyleyen üreticiler ve komisyoncular, 2 TL’nin altında satışın çiftçiye zarar ettirdiğini söyledi. Rusya’ya dışında yeni pazarlarında bulunmasının gerektiğini, Rusya bağımlılığının olmamasını istediler.

KOTANIN ARTMASI SEKTÖRÜ ÜMİTLENDİRDİ
Komisyoncu Serdar Kılıç, “Rusya’nın kota koyması çiftçiyi mağdur etti. Bunun üstüne birde girdi maliyetlerinde yüksek olması çiftçinin belini büktü. Kotanın 50 bin ton artması sektörü tekrardan ümitlendirdi ama yine de yeterli değil. Kotanın tamamen kalkması gerekiyor. Fethiye için sezon bitti sayılır. Kınık, Kumluova, Karadere bölgelerinde yoğun bir üretim var. Yeni pazarların bulunması gerekiyor. Rusya bağlı bu iş artık yürümez. Domatesin maliyeti 2 TL. Çiftçi 2 TL’nin üstünde satış yapması gerekiyor. Devletimizin bu soruna bir çare bulması gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİ KAZANIRSA ÜLKE KALKINIR
Komisyoncu Dilaver Acar, “İç piyasa domates alımı yapmaktayız. Kota 50 bin ton arttı ama etkisi daha pazara tam anlamı ile yansımadı. Yavaş yavaş fiyat artışı başladı. Kotanın tamamen kalkması gerekiyor. Domatesin maliyeti 2 TL’dir. Bu fiyatın altında domates satışı çiftçi için zarardır. Bizler iç piyasa domatesi 70 kuruş ile 1 TL arasında almaktayız. Buda çiftçiye kesin olarak zarar ettiriyor. İç piyasada ki fiyat düşüşünün ana nedenleri vatandaşın domates tüketiminin az olması ve ihracat olmayınca iç piyasa domatesi kaldıramamıştır. Halkımızın alım gücü de düşük olunca bu durum daha da kötüleşiyor. Üreticiler çok zor durumda, emeğinin karşılığını alamadı. Bu günlerde seralarında soba yakıyorlar. Domates 4-5 TL olursa çiftçi para kazanmaya başlar.Rusya kotasının tamamen kalkması lazım... Sadece Rusya’ya değil tüm ülkelere ihracat yapmamız gerekiyor. Bu şartlar gerçekleşirse o zaman çiftçi para kazanmaya başlar. Çiftçi kazanırsa ülke kalkınır. Bizler köylüden yanayız. Bunun içinde devletimizin gerekli adımları atmasını bekleriz” ifadelerini kullandı. 

İNŞALLAH ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK
Ümit Can, “Kotanın arttırılması çok iyi oldu. Fiyatlarda hareketlenme başladı. İhracat domates 2 TL’den 2,50 TL’ye doğru çıkmaya başladı. Çiftçinin yüzü inşallah gülecek. Kota açılmadan önce piyasa çok durgundu sipariş gelmiyordu. Yeni yeni sipariş almaya başladık. Fiyatlar düşük olunca ürünün kalitesi de düşüyor. Bizim temennimiz kotanın tam kalkması” diye konuştu.  

BU FİYATLARLA ÇİFTÇİ ÜRETEMEZ
Çiftçi Ömer Ali Yıldız, “ Bizler 70 kuruşa domates satıyoruz. En düşük 2-2.5 TL olmalı. İhracat fiyatları bile 1.70-2 TL’den satılıyor. Devletimiz bu işe el atarsa çiftçi üretime devam eder. Pandemi döneminde bile aralıksız üretime devam ettik. Hiçbir zaman evde kapalı kalmadık. Çiftçiler olarak kimse umduğu pazarı bulamadı” dedi.
 

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN