Dolmuşlarda yüzde 50 yolcu sınırlandırması kaldırıldı

Şehir içi toplu taşımada araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatın sonlandırıldığı bildirildi. Korona virüsü normalleşme süreci doğrultusunda toplu ulaşım araçlarında daha önce belirlenen standartlar yeniden düzenlendi. Fethiye'deki dolmuş şoförleri ve kooperatif yöneticileri alınan bu kararları memnuniyetle karşıladı.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; İçişleri Bakanlığı tarafından, şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin genelgenin Valiliklere gönderildiği kaydedildi. Şehir içi toplu taşıma araçlarında, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimat yürürlükten kaldırıldığı öğrenildi. Genelgeye göre dolmuş ve belediye otobüsleri gibi kent içi ulaşım araçlarına ayakta yolcu alınmayacak. Bu araçlarda karşılıklı dörtlü koltukların ikisi kullanılmayacak, yolcular yüz yüze gelmeyecek şekilde çapraz oturacak.

Kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para cezası verilecek ve bu kişiler hakkında aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddelerinden işlem yapılacak.

Günlükbaşı Minibüs durağı başkanı İbrahim Solak, “Koltuk sayısı kadar taşıma yapacağız. 3 aydır sıkıntılı bir dönem geçirdik. Bu dönemde taşıma esnafı baya mağdur oldu. Normalleşme adımları inşallah bizim için daha iyi olur. Toplu taşıma esnafı zor durumda” dedi.

Saklıkent Dolmuş Durağından Erol Çil, "3 ay boyuncu sıkıntı gördük. 9 kişi alıyorduk. Şimdi 15 kişi üzerine çıkacağız. İnşallah ilerisi için hayırlı olur. Turizmin bu sene çok iyi olacağını zannetmiyorum. Alınan karardan mutluyuz" dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN