Dalgıç başkandan deniz dibi temizliği

Dalgıç elbisesi giyen sertifika sahibi Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte Ölüdeniz Lagünü'nde dalış yaparak, deniz dibi temizliğine katıldı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi, FTSO öncülüğünde, dalgıçlar Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Ölüdeniz Lagününde deniz dibi temizliği gerçekleştirdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da dalgıç elbisesini giyerek, lagüne daldı ve diğer dalgıçlarla birlikte deniz dibinde temizlik yaptı. Bu arada dalgıçlar Ölüdeniz Lagünü’nde dev bir Türk Bayrağı da açtı.
Düzenlenen etkinliğe Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, FTSO Başkan vekili Kemal Hıra, Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkan adayı Muhammet Kökten, TÜRSAB BYK Başkanı Özgen Uysal, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve dalgıçlar katıldı. Oludeniz Sea Horse Beach Club’ta sahil güvenlik botunun yanı sıra iki botla birlikte Ölüdeniz Lagününe açılan Belediye Başkanı Alim Karaca ve dalgıçlar yaklaşık iki saat süren deniz dibi temizliğinde lagünden pet ve cam şişeler, demir parçaları, şezlong ve şemsiye gibi atıkları torbalara doldurup, dışarı çıkardılar.
“ÇEVREMİZE KARŞI DUYARLIYIZ”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Belediyesi’nin çevreye karşı bilinçli ve ödüllü bir belediye olduğunu bildirerek, “Fethiye Belediyesi olarak çevreye karşı duyarlı etkinliklerimiz devam ediyor. Bunların neticesinde de almış olduğumuz ödüller, ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bugün Fethiye Kaymakamımız Eyüp Fırat başta olmak üzere STK temsilcilerimiz ve halkımızla birlikte 5-11 Haziran tarihleri arasındaki Çevre Haftası etkinliklerinde, kamuoyunun dikkatini çekebilmek için ve farkındalık yaratmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Bilindiği üzere Marmara Bölgesinde son dönemlerde ciddi hissedilir derecede bir çevre kirliliği yaşanmakta. Bu problemlere de dikkat çekmek ve yine bu sıkıntıların Fethiye’de yaşanması adına bu tür etkinlikleri gerçekleştirerek dikkat çekmek istiyoruz. Gerek Kaymakamlığımız, gerekse de Fethiye Belediyesi olarak biz elimizden gelen çalışmanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gelecek kuşaklara temiz bir çevre bırakmak için ve çevre olaylarına duyarlı olmak için halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Bu yönde belediye olarak biz üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz” dedi.
BAKANLIĞIMIZ İLE ETKİN ROL ALMAK İSTİYORUZ
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Sadece doğa  ve kum ile değil, altyapı ile ilgili de bir durum. Bölgemizde ciddi bir alt yapı çalışması yapıyoruz. Bölgemizin çevresini koruyabilmek adına ve çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için yapılan bir çalışma. Doğa, alt yapı ve çevre olmadığı zaman, yaşam da olmuyor. İnsanlığın da sonunu getirebilecek ciddi problemlerle karşı karşıyayız. Bizler, Bakanlığımız ve yetkili kurumlarımız ile birlikte her türlü çalışma ve etkinliklerde etkin rol almak istiyoruz. Yine önümüzdeki günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte, Fethiye Belediyesi olarak da ilçemizin en büyük sorunlarından birisi olan Körfez temizliği ile ilgili bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz. Daha önce de taleplerimizi ilettik. Bakanlığımız ile birlikte ortak projelere imza atmak istiyoruz. El ele vererek bölgemizi, turizm merkezi olan ilçemizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Pandemi süreci öncesi ilçemizde su altı resim çalıştayı yaptık ve Dünyanın bir çok ülkesinden ressamları Fethiye’de ağırlamıştık. Bu çalışmalar Fethiye’nin tanıtımı için yapılan çalışmalardı. İlçemize bir çok akademisyen ve sanatçı arkadaşımız gelmişti. Ben dalgıçlığa o zaman başlamıştım. Sertifikamızı aldık ve devam ettirme çalışması içerisindeyim” ifadelerinde bulundu.

“DÜNYAYA ÖRNEK BİR ÇALIŞMA OLSUN”
Fethiye doğası ve çevresi ile birlikte Dünya cenneti bir yer olduğunu belirten Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ise, “Fethiye Dünyanın  göz bebeği bir yaşam merkezidir. Doğa harikası bir çevreye sahip ilçeye sahibiz. İdareciler olarak en büyük çabamız çocuklarımıza ve gelecek nesillere güzel bir gelecek ve temiz bir çevre bırakmak. Bu kapsamda Çevre Haftası nedeniyle Fethiye Belediyemiz ve ilçemizdeki tüm STK temsilciliklerimiz ile birlikte böyle güzel bir organizasyonda bir araya geldik. Başta Fethiye Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tüm Dünyaya örnek olabilecek bir çalışma olmasını temenni ediyorum” dedi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN