Çuval cinayetinde 2 sevgiliye ağır müebbet

Fethiye'de kaybolduktan 10 gün sonra cesedi bulunan Aziz Özbay'ın katilleri olarak yakalanan eşi ve Suriye uyruklu iş arkadaşı Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış, her iki tutuklu sanık, tasarlayarak adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardı. İstinaf Mahkemesi, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı bozunca dosya aynı mahkemede yeniden görülmeye başlanmıştı. Yaklaşık 3 yıldır cezaevinde bulunan katil zanlısı Rabia Özbay ile İbrahim Şeyh, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk yargılama kararında olduğu gibi yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Edinilen bilgiye göre; 16 Aralık 2017 tarihinde Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi'ndeki bir tarlada başına çuval geçirilmiş ve yarı çıplak halde bir ceset bulunmuştu. Polis cesedin 10 gün önce eşi Rabia Özbay tarafından kayıp başvurusunda bulunulan Aziz Özbay’a ait olduğunu belirlemişti. Özbay’ın eşi Rabia Özbay ve iş arkadaşı İbrahim Şeyh’in cinayetle ilişkisi olduğu tespit edilmiş ve her iki şüpheli de cinayeti itiraf etmişti. Tutuklanan Rabia Özbay ve İbrahim Şeyh cezaevine gönderilmişti. 

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Rabia Özbay (38) ile Suriye uyruklu İbrahim Şeyh (26) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardı. İstinaf Mahkemesi, tasarlayarak adam öldürme suçundan verilen bu cezayı bozarken olayın netleştirilmesini istedi. Yaklaşık 4 sayfalık bozma gerekçesinin ardından dosya Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davada karar çıktı. Tutuklu sanıklar Rabia Özbay ile İbrahim Şeyh, Seydikemer Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldıkları duruşmada bir kez daha ifade verdiler. Suriye uyruklu İbrahim Şeyh’in mahkemeye gönderdiği 4 sayfalık savunma dilekçesi okundu. İbrahim Şeyh, eve geldiğinde maktul Aziz Özbay’ın ölmüş olduğunu, maktule uyurken ya da uyanıkken herhangi bir şekilde vurmadığını daha önce verdiği çelişkili beyanların Rabia ile olan ilişkisinden kaynaklandığını anlattı. 

Tutuklu sanık Rabia Özbay da maktule ilk darbeyi kimin vurduğunu bilmediğini belirterek, ilk darbe vurulurken de Aziz Özbay’ın o esnada uyup uyumadığını hatırlamadığını ifade etti. İddia makamı mütalaasını tekrarlayıp, 5.12.2017 tarihinde Gökhan ve eşinin maktul ve Rabia’nın evlerine misafirliğe geldiğini, bu misafirlerin evden ayrılmasından sonra maktul uyurken sanık İbrahim Şeyh’in eve elinde sopa ve bıçak ile geldiği, İbrahim’in sopa ile Aziz Özbay’a vurduğu; maktulün uyanıp direnmesi üzerine Rabia’nın mutfaktan getirdiği bıçak ile maktulü sırtından bıçakladığı, İbrahim’in de yanında getirdiği bıçakla bıçaklayıp boğazını kestiği, yaşananlara yaşı küçük kızının da şahit olduğu, daha sonra sanıklarının maktulü çuvala koyup evden 600 metre uzağa bıraktıkları ve suç unsularını yok etmeye çalıştıkları olayda tasarlayarak öldürme suçunu işledikleri sabit olup ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 

Tutuklu sanık İbrahim Şeyh’in tercüman vasıtası ile alınan esas hakkındaki son savunmasında, “Bana zulmetmeyin. Benim hakkımı verin. Bu kadın benimle dalga geçti. Ben yaptığım şeyden pişmanım. Bu kadın beni oyuna getirdi. Aziz Özbay’ı, Rabia öldürdü benim üstüme attı. Ben pişmanım. Türkiye’de yalnızım. Buraya iş için gelmiştim. Rabia bu işleri yaptırdı. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Beratımı talep ediyorum” dedi. 

Rabi Özbay da suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Eşimi öldürmedim. Sanki karşısında bir bayan değil de 4 erkek var. Benim gücüm onu öldürmeye yetmez. Allah’ın verdiği canı Allah alır, bende Allah korkusu var. Kimseyi öldürmedim. Beratımı istiyorum” dedi. 

Duruşmada sanık avukatları da esas hakkında savunma yaptıktan sonra İbrahim Şeyh son sözünde “Benim olayla ilgili hiçbir suçum yoktur. Bu kadın beni kandırmıştır. Beni oyuna getirmiştir. Beratımı istiyorum” dedi. 

Rabia Özbay ise son sözünde “Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu. Kısa bir aranın ardından Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Abdülkadir Ungan kararı açıkladı. Sanık Rabia Özbay beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye, eşe karşı tasarlayarak kasten adam öldürme suçunu işlediği sabit görülmekle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık İbrahim Şeyh’in de aynı gerekçe ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanıklar hakkında herhangi bir indirimde bulunulmadı. 

 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN