Covid-19 Fethiye'de 61 can aldı

Tüm dünyayı kasıp kavuran, Türkiye'de de etkili olan Covid-19, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde de etkili oluyor. Fethiye ve Seydikemer İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri koronavirüs ile ilgili yoğun bir filyasyon çalışması yapmasına rağmen, mahallelerde yüksek risk taşıyan bölgeler yaygınlaşıyor. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve alınan tedbirlere rağmen, vatandaşların maske, sosyal mesafe, temizlik kurallarına dikkat etmemesi ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmaları nedeniyle vaka sayısı artmaya devam ediyor. Fethiye Devlet Hastanesi'ne hemen her gün 20'ye yakın pozitif vaka başvururken, bir o kadar da hastanede tedavi görüp, taburcu olan vatandaş olduğu öğrenildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

61 VATANDAŞ TOPRAĞA VERİLDİ
Bu arada Mart ayından bu yana, Fethiye’de 61 vatandaşın bulaşıcı hastalık ve Covid-19 nedeniyle vefat ettiği öğrenildi. Fethiye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Osman Musluk öncülüğünde yaklaşık 20 kişi ile Covid-19 nedeniyle ölen vatandaşların yanı sıra normal ölüm vakalarına koşarak, defin hizmetlerini büyük bir özveri ile gerçekleştiriyor. Fethiye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından mahallelerde toprağa verilen Covid-19 vakaları sırasında cenaze hizmetleri ekibi, özel giysiler giyip defin işlemini gerçekleştirirken ölüm raporlarının daha çok bulaşıcı hastalık olarak geldiği, ailelerin ise, yakınının Covid-19’dan öldüğünü söylediği belirtildi. Buna göre Fethiye’de 9 ayda Covid-19’dan 61 vatandaşın hayatını kaybettiği ve Belediye Cenaze Defin Hizmetleri tarafından toprağa verildiği öğrenildi. Fethiye’de Kaymakam Eyüp Fırat, Covid-19’u yenip evinde izole altına geçerken ailesi de izole altında bulunuyor. 

YAKIN ZAMANDA VEFAT EDENLER
Fethiye Belediyesi görevlisi Bircan Akdu, MUSKİ görevlisi Hamza Özkaraca, Ölüdeniz Minibüs Kooperatifi başkan yardımcısı Fethi Kaya,  Ölüdeniz Minibüs Kooperatifi eski başkanlarından Osman Girgin, Fethiye Devlet Hastanesi aşçısı Bekir Kaya, Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Zeynep Tuncel, Eşen Belediye eski başkanı Yusuf Yiğit, koronavirüse yenik düşmüşlerdi. 

150 YATAK COVİD-19 HASTALARI İÇİN
Fethiye’de İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri koronavirüsle mücadelede yoğun bir çalışma sürdürürken, yapılan test çalışmalarında ortaya çıkan pozitif vakalar, filyasyon ekipleri tarafından takibe alınmaya devam ediyor. Fethiye’de pek çok mahalle hayat eve sığar uygulamasında kırmızı renge bürünmeye devam ederken, Fethiye Devlet Hastanesi’ne hemen her gün başvuran vatandaşların Covid-19 testi sonucu pozitif çıkınca duruma göre 20’ye yakın hasta hemen hastanede tedavi altına alınırken, İlçe Sağlık Müdürlüğü de evlerinde izole altına geçenleri takibe alıyor. Fethiye Devlet Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi görenlerden hemen her gün 10-15 hasta taburcu edilip evde izole altına geçerken, hastanede daha önce 80 olan yatak sayısı 150’ye, 9 olan yoğun bakım yatak sayısı da 14’e yükseltildi. Fethiye Devlet Hastanesi pandemi bölümünde 14’ü yoğun bakım, 71’i yataklı toplam 85 hastanın tedavi gördüğü belirtildi. Hastanede görev yapan doktor ve sağlık çalışanlarının yanı sıra idari personelden evlerinde izole altına alınanların da olduğu öğrenilirken, idari personelden 26, sağlık çalışanı da 6 olmak üzere 32 görevlinin tedavilerinin sürdüğü ifade edildi.  Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu, PCR cihazı ile Covid-19 test sonuçlarının daha erken alınıp hastalarla yakından ilgilenildiğini söyledi. Okulu, Muğla’da Covid-19’dan ilk sağlık çalışanın kendi hastanelerinden olduğunu belirtip, “Çalışkan bir görevlimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi. 
YENİ CİHAZLAR BEKLİYORUZ
Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu, “Covid pandemi servisini 50 yatak daha arttırdık. Yaklaşık 150 yatakla Covid hastalarına hizmet etmekteyiz.  Yoğun bakım yatak sayımızı arttırdık. Yoğum bakımda 14 yatağımız mevcut. Bakanlığı’mızdan gelecek olan ventilatör cihazlarımız bu hafta itibariyle teslim edilecek. Ayrıca 5 tane Covid-19 tedavisinde kullanılacak yüksek oksijen basınçlı oksijen cihazlarımız gelecek, bu cihazları Covid servislerinde veya farklı birimlerde kullanabileceğiz. Hazırlığımız tam. En önemli şey; Covid’e yakalanmamak” dedi. 

BİR KEZ DAHA UYARDI
Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu, “Hastanemize başvuranların testleri yapılıp, sonuçları veriliyor. Burada en önemlisi; vatandaşlarımızın maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat etmesi gerekiyor. Açıklanan tedbirlere mutlaka uyulmalıdır. Biz hastane olarak tedbirlerimizi alıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN