Çocuklara arıların sesini duyurmaya devam ediyorlar

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülmekte olan 'Sağlığım İçin Doğayı Seçtim' Projesi kapsamında 15 ortaokul öğrencisiyle 7. Kovan başı eğitim gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Proje kapsamında yürütülen Kovan Başı Eğitim, Merkez Ata Okulu’ndan 15 öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Sahil Ceylan Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Eğitim hakkında bilgi veren Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı , “Bugün yapılan kovan başı eğitimde öğrencilerimize önce arılar ve doğa hakkında teorik eğitimler verildi. Eğitimlerde arılar ile bitkiler arasındaki ilişkiler , insan, bitki ve böceklerin birbiri ile uyumu, bitkinin rengi ile böcek arasındaki ilişki, doğadaki biyolojik dengenin ve türler arasındaki sürekliliğin önemi, arılardaki yaratılış mucizeleri, doğa için arıların önemi anlatıldı. Teorik eğitimimizle ; İleride edineceği meslek ve sosyal yaşamındaki ilişkiler konusunda en güzel öğretmen olan doğanın nasıl bizlere rehberlik edebileceği bilincine erişmeleri amaçlandı. Kovan başında uygulamalı yapılan eğitimde ise; ” hayatın devamlılığı için bu derece önemli olan arıların bireyleri tek tek kovanlar açılarak anlatıldı. Arı korkusunu yenme, arı bireylerini tanıtmayı amaçladığımız uygulama eğitimi sonrasında arıdan korktuğunu söyleyen öğrencilerin ellerine konan arıları sevmeleri ve korkmadıklarını söylemeleri bizleri mutlu etti” dedi. 
Kovan Başı eğitimi veren İlçe Müdürlüğü teknik ekibi ise yaptıkları açıklamada“Sağlıklı beslenmede arı ürünlerinin yeri konuları işlenirken öğrencilerimize bal, polen ve propolis tattırıldı. Kovan başında arı ürünlerinin tadına bakan öğrenciler, sağlık açısından faydalarını öğrenince çok etkilendi” dediler.
Ayrıca, etkinlikte öğrencilerin Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından diktirilen arıcı kıyafetlerini giydiklerini dile getiren Teknik ekip “eğitimi veren Personellerin arılarla ilgili verdiği bilgiler ve çocukların ilginç şaşırtan soruları eğitimin akılda kalıcı ve ilgilerinin yüksek olmasına neden oldu. Böylesi ilgiyi görmek bizleri çok mutlu etti. Bizlerde her eğitimden sonra değerlendirmeler yapmaktayız. Bir sonraki eğitimi ,nasıl daha güzel ve kalıcı kılarız , nasıl daha faydalı oluruz konusunda sürekli araştırma yapmakta, en iyisi olmak için çabalamaktayız” şeklinde konuştular.
Kovan Başı Eğitimi, öğrencilerden, beslenmelerinde mutlaka arı ürünü bulunduracaklarına ve arkadaşlarına da bu konuda örnek olacaklarına dair sözlerinalınması ve öğrencilere eğitim belgelerinin verilmesi ile son buldu.
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN