Ciğer kırmızı eti geçti

Korona virüsün hayatımıza girmesinden sonra vatandaşlar ciğere çokça rağbet gösteriyor. Birkaç ay önce kilosu 50-60 TL olan kuzu ciğeri 110-120 TL'ye kadar çıkan fiyatıyla kırmızı eti geçti.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Fethiye’de sakatat fiyatlarındaki artışlarla kilosu yaklaşık 120 TL’yi geçen ciğer, kilosu 70-80 TL aralığında satılan kuzu etini solladı. Yaşanan rağbetten dolayı ciğer fiyatında büyük bir artış yaşanırken, vatandaşlar neredeyse ciğer bulmakta zorlanıyor. İşletmeciler artan vergiler, zamlar ve yoğun talep nedeniyle ciğerin satış fiyatında yüzde 10’luk bir zam yapmak zorunda kaldıklarını belirttiler.  

Ciğerci Mahir Ustası Ali Gökler, “Pandemi döneminde ciğere talep fazla. Kuzu ciğeri kullandığımız için daha lezzetli ve sağlıklı oluyor. Tüm hijyen kurallarına uyarak ciğerlerimizi hazırlıyoruz. Ciğer doğru koşullarda saklanmalıdır. Dolapta en fazla 3 gün, dipfrizde ise 2 aydan fazla bekletilmemeli. Ciğeri doğru pişirmek de çok önemli. Zorlu bir süreçten geçtiğimiz için her şeye zam geldi. Bu doğrultuda ciğere de zam geldi. Kış aylarında kesimin ve tüketimin az olması fiyatlarımıza yansıdı. Bizlerde yüzde 10’luk zam yapmak zorunda kaldık. Porsiyon 40 TL’den satılırken 45 TL oldu” diye konuştu. (EMRULLAH GÖK)


 

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN