Çiğ sütte, kalite esaslı fiyatlandırma

PAYLAŞ

Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs-30 Haziran döneminde geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatını oluşturdu. Konseyin internet sitesinde yer alan açıklamasında, 11 Aralık 2020'de soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının, 1 Ocak 2021-30 Nisan 2021 tarihlerini kapsamak üzere litre başına 2,8 lira olarak belirlendiği kaydedildi. Konuyla ilişkin Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, “Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı tespit edilmiş olup artık çiğ sütte kalite esaslı fiyatlandırma esası getirilmiştir” dedi.

Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs-30 Haziran döneminde geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatını oluşturdu. Piyasa koşullarında yaşanan değişiklikler sebebiyle çiğ süt fiyatının yeniden belirlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığına işaret edilen açıklamada, "Çiğ süt üretiminde kalitenin artırılmasını ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin sağlanması amacıyla çiğ sütün tavsiye fiyatının kalite esaslı açıklanmasına karar verilmiştir." ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ'de yer alan sınıflandırma kriterlerince 1 Mayıs-30 Haziran 2021 döneminde geçerli olmak üzere; soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının A sınıfı için litre başına 2,9 lira, B sınıfı için 2,85 lira, C sınıfı için 2,8 lira olarak belirlendiği bildirildi.
LİTRE BAŞINA 30 KURUŞ DESTEK
Açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda 2021 yılı mayıs ve haziran aylarına ait çiğ süt destekleme priminin litre başına 0,30 lira olarak belirlendiği bilgisinin edinildiği" de aktarıldı.
YAĞ VE SÜT ORANI DİKKATE ALINACAK
Konseyin internet sitesinde çiğ süt tavsiye fiyatına ilişkin tablo da yayımlandı. Tabloda, yağ ve protein değerlerine göre hangi sınıf süte hangi fiyatın uygulanacağı bilgisi yer aldı. Buna göre, mevcut litre başına 2,8 lira olan çiğ süt tavsiye fiyatı yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein değeri içeren süt için uygulanıyor.
1 Mayıs-30 Haziran döneminde ise yüzde 3,5 ve üzeri yağ, yüzde 3,1 ve üzeri protein değerine sahip sütler A sınıfı olarak, yüzde 3,2 ve yüzde 3,5 arasında yağ, yüzde 3 ve yüzde 3,1 arasında protein değerine sahip sütler ise B sınıfı olarak belirlendi. Yağ değeri yüzde 3,2'den az, protein değeri ise yüzde 2,9 ve 3 arasındaki sütler ise C sınıfı olarak tespit edildi.
FİYATLAR, KALİTEYE GÖRE BELİRLENDİ
Konuyla ilişkin Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Ulusal Süt Konseyince 1 Mayıs 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında uygulanacak. Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı aşağıdaki şekilde tespit edilmiş olup artık Çiğ Sütte kalite esaslı fiyatlandırma esası getirilmiştir. Sütler yağ ve protein değerlerine göre A B C sınıflarına ayrılmıştır. Daha doğrusu çiğ süt memeden çıktığı şekilde alınacaktır. Kısacası Yağ ve kaymak alma, su karıştırma olmayacağı gibi proteinin değerinin sağlanabilmesi için besleme ve hayvan refahına önem verilmesinin yanında hijyen koşulları da önemli ölçütlerden olacaktır. Özellikle toplama sütlerde bu durum büyük önem arz etmektedir. Değerli üreticilerimiz, mağduriyet yaşanmaması için lütfen bu uyarıları dikkate alalım” ifadelerini kullandı.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN