Christmas pazarı Fethiye'yi canlandırdı

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği ile çoğunluğu İngilizlerden oluşan Çocuklara Yardım Derneği ve FETAV iş birliği ile Çalış Plajı sahilinde kurulan Noel pazarı, ekonomiye canlılık kattı. Başta Fethiye olmak üzere Antalya, Kaş, Muğla ve ilçelerinde yaşayan yabancılar Christmas pazarına büyük ilgi gösterdi.

Christmas pazarı Fethiye'yi canlandırdı
Güncel
Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği ile çoğunluğu İngilizlerden oluşan Çocuklara Yardım Derneği ve FETAV iş birliği ile Çalış Plajı sahilinde kurulan Noel pazarı, ekonomiye canlılık kattı. Başta Fethiye olmak üzere Antalya, Kaş, Muğla ve ilçelerinde yaşayan yabancılar Christmas pazarına büyük ilgi gösterdi.

Haber Editörü: Gerçek Fethiye

Fethiye'nin Çalış Plajında güzel güneşli bir havada ilçede yaşayan İngiliz uyruklu vatandaşların yanı sıra ilçedeki el sanatları ürünleri üreten vatandaşların stant açtığı pazara yöredeki yerleşik yabancılar, büyük ilgi gösterdi. Pazarda Noel kıyafetleri ve değişik kostümler giyen İngiliz ve Türk vatandaşları, çeşitli kıyafetler, hediyelik eşyaların yanı sıra Christmas’a özel eşyaların satışını yaptılar. Çoluk çocuk yaklaşık 5 bin kişi Çalış Plajındaki Noel pazarına akın ederken, Fethiye ve çevresindeki hayvan koruma dernekleri ile çocuklara yardım dernekleri de stant açtı.
Christmas pazarında süslenmiş bir araç üzerine binen Noel baba ve değişik kostümlü yabancı uyruklu vatandaşlar sahilden geçit yaparak, renkli görüntüler oluşturdu. 
Çoluk çocuk pek çok vatandaş Noel baba ile fotoğraf çektirmek için yarıştı. Kaş’tan Bodrum’a kadar pek çok il ve çevre ilçeden gelen yabancı uyruklu vatandaşlar pazarda hem alışveriş yaptı hem de bol bol eğlendi. Yöredeki cafe ve restoranlar ile Fethiye merkezinde bazı işyerleri Christmas canlılığından paylarını aldılar.  
'1 MİLYON TL TOPLANDI'
Eğitim çağındaki çocuklara ve hasta çocuklara destek amacıyla gerçekleştirilen Noel pazarında, 170 stant kurulduğunu söyleyen Çocuklara Yardım Derneği Başkanı Katy Horrovar, ''Türkiye'ye 14 yıl önce geldim. Fethiye benim evim. 12. kez Çalış Christmas marketi yapıyoruz. Çalış Turizm Tanıtma Derneği, FETAV ve belediyemiz destek veriyor. Bu stant geliri, çekilişler ile hasta çocuklara ihtiyaç sahibi hasta öğrencilere, ihtiyacı olan okullara eğitim desteği sağlıyoruz. Birkaç yıldır işitme zorluğu çeken hasta çocuklara ekipman desteği sağlıyoruz. Son 12 yılda total olarak stantlardan 1 milyon TL para topladık. Bu parayı Fethiye Kaymakamlığı, FETAV ile birlikte yukarıda bahsettiğim sağlık ve eğitim giderleri için harcıyoruz. Bu destekleri sağlarken çok büyük mutluluk duyuyoruz'' ifadelerini kullandı. 
'EKONOMİYE CAN SUYU'
Fethiye Çalış Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Christmas pazarı artık geleneksel hale geldi. Antalya ve Muğla İlçeleri'ndeki yerleşik yabancılar pazarımıza akın etti. Burada muhteşem bir kalabalık var. Fethiye bölgesi ekonomisine de can suyu oldular. Bu stantların geliri çocuklara sağlık ve eğitim yardımı olarak kullanılıyor. Biz de dernek olarak destek veriyoruz'' dedi. 
'NOEL PAZARI BENİMSENDİ'
FETAV Müdürü Dilek Dinçer ise ''Noel pazarı çok renkli geçiyor'' diyerek; ''Çalış Children çocuklara yardım kurumu 12 yıldan bu yana bu marketi düzenliyor. Gördüğümüz gibi yerleşik yabancılar ve Fethiye halkı pazarı artık benimsedi. Ekonomimize kısa süreli de olsa canlılık katarken, sosyal hayata da katkıda bulunuyor'' dedi. 
TEMSİLİ NOEL BABA MESAJ VERDİ
İngiliz uyruklu temsili Noel Baba, yeni yıl mesajında tüm dünyaya barış, sağlık ve mutluluk dilerken; çevresine hem İngilizce hem de Türkçe mesajlar iletti. 
 

Son Güncelleme: 01 Aralık 2019 14:35

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN