Christmas kermesinin geliri öğrencilere burs olacak

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların oluşturduğu FETAV bünyesindeki Fethiye Ulusal Grup (FIG) öğrencilere burs sağlamak için geleneksel hale getirdiği Christmas kermesi yine büyük ilgi gördü. FETAV Müdürü Dilek Dinçer, 'FIG grubunun geleneksel yılbaşı kermesinin geliri öğrencilere burs olacak. İhtiyaç sahibi öğrencilerin sağlık giderleri karşılanacak' dedi.

PAYLAŞ

Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) bünyesindeki Fethiye Ulusal Grup (FIG), 18. geleneksel Christmas kermesini Fethiye kordon boyunda açtı. El emeği göz nuru yiyecek ve çeşitli eşyaların satıldığı kermeste daha çok yabancı uyruklu vatandaşlar satış yaptı. Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde ürettikleri reçelden zeytinyağına, sabundan nar ekşisine kadar değişik yiyeceklerle pastadan böreğe, el sanatları ürünlerinden çeşitli tablolara kadar yiyecek ve eşyaların satıldığı kermese yörede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar ilgi gösterdi. Çeşitli çekilişlerin de yapıldığı, hediyelerin dağıtıldığı kermeste Noel şapkaları ile satış yapan İngilizler, bu kermesi özlemle beklediklerini ifade ettiler. 9-10 yıldır Seydikemer’de yaşadığını söyleyen Maryanne Yeşil, müstakil evlerinin bahçesinde yetiştirdikleri zeytinlerden yağ üretip; burada sattığını ayrıca reçel ve nerdek üretip organik olarak halka buluşturup Fethiye’deki öğrencilere destek vermekten mutlu olduğunu ifade etti. 
FIG grubunda 10 yıldır gönüllü görev yapan Aysema Leblebici, “Fethiye Ulusal Grup, Fethiye’de çocuklara burs sağlamaktadır. FETAV ile birlikte ihtiyaç sahibi çocukların sağlık giderlerini de karşılıyor. Buradan elde edilecek gelir çocukların eğitimi için harcanacak” dedi. 
Bazı yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye ve Fethiye çok güzel” diyerek “Evde yaptığımız börek ve çörekleri burada satıyoruz. Elde edilecek parayı çocuklara aktaracağız. Böyle bir etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduk” ifadelerini kullandılar. 

FETAV Müdürü Dilek Dinçer, “18 yıldır birlikte çalıştığımız FIG grubunun geleneksel yılbaşı kermesindeyiz. Hava güzel olunca katılım da çok iyi. Burada satılan bütün ürünler el emeği göz nuruyla yapıldı. Hazır bir şey yok. Buradan elde edilen bütün gelir FETAV’a bağışlanacak. Öğrencilere burs sağlanıp, engelli çocuklarımızın tedavisinde kullanılacak. Ayrıca talebe göre okulların ihtiyaçları için de kullanılacak” diye konuştu. 


 

 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN