CHP'li Erbay Isparta'da öldürülen Muğlalı Güleda'nın davasını takip etti

Isparta'da Güleda Cankel'in eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürmesi davasının ilk duruşmasına katılan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, kadın cinayetlerinin ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, 'Kadın cinayetleri maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu tür cinayetlerin son bulması ve bir daha tekrarlanmaması için yargının vereceği karar caydırıcı olmalıdır.' dedi.

PAYLAŞ

Isparta'da Güleda Cankel'in eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürmesi davasının ilk duruşmasına katılan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, kadın cinayetlerinin ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, “Kadın cinayetleri maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu tür cinayetlerin son bulması ve bir daha tekrarlanmaması için yargının vereceği karar caydırıcı olmalıdır.” dedi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü 1. sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Muğlalı Güleda Cankel'in öldürülmesiyle ilgili dava Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Duruşmaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın hakları dernekleri, sivil toplum kuruluşları ile Muğla, Isparta, Antalya ve Aydın barolarının temsilcilerinin yanı sıra CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay ve CHP Isparta İl Başkanı ve yöneticiler de katıldı.

ÖLDÜRÜLEN KADIN SAYISI ARTIYOR
Duruşmanın ardından adliye binası önünde açıklama yapan CHP’li Erbay,  ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen arttığını ifade ederek şunları söyledi:
Öncelikle Güleda’nın annesine, babasına ve Muğlamıza baş sağlığı diliyorum. Güleda mahallemizin kızıydı. Hayatını kaybeden her kadın da olduğu gibi Güleda’nın ölümü de hepimizi derinden üzdü. Maalesef kadın cinayetleri artarak devam etmekte. 2008 yılında cinayete kurban giden kadın sayısı 66 iken 2019 yılında 411 kadın hayatını kaybetmiştir. 2020 yılının daha ilk iki ayında 30 kadın cinayete kurban gitmiştir. Kadın cinayetlerinde yüzde altıyüz artış var. Kadın cinayetleri, sadece kadınların değil bu ülkede yaşayan herkesin sorunudur. 

YARGININ KARARI CAYDIRICILIK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ
Bu davada ve bu tür diğer davalarda yargının vereceği karar caydırıcılık açısından çok önemli. Bu tür cinayetlerin bir daha tekrarlanmaması için verilen kararların caydırıcı olması gerekmektedir. Biz de yargının vicdanları rahatlatacak bir karar vereceğine inanıyoruz. Bu tür cinayetlerin önüne geçecek bir karar çıkacağını umut ediyoruz. 

BU KONU BÜTÜN YÖNLERİYLE ARAŞTIRILMALI
Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve sosyal durum bu tür cinayetlerin artmasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Kadın cinayetlerinin nedenleri ile ilgili çok kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda tüm paydaşların bir araya geldiği ve çözüm üretebildiği platformlar oluşturmalıyız. CHP olarak bizim Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin araştırılması için verdiğimiz araştırma önergeleri maalesef reddedildi. Şu unutulmamalıdır ki bu sorun parti sorunu değildir. Hepimizin sorunudur.

CHP OLARAK HER ZAMAN BU DAVALARIN TAKİPÇİSİYİZ
CHP olarak ülkemizin neresinde bu tür davalar varsa müdahil olmaya ve takip etmeye çalışıyoruz. Her zaman kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin karşısında olacağız. Ülkemizin kanayan yarası olan bu tür durumlar karşısında çözüm üretmek için her zaman takipçisi olmaya devam edeceğiz. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN