Cansu Kaya davasında karar gelecek duruşmaya kaldı

Muğla'nın Ortaca ilçesinde 14 Haziran 2015'te kaybolan ve 2 gün sonra Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümü ile ilgili davada sanıklara verilen ceza Yargıtay tarafından bozulurken, iki sanığın yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmada karar beklenirken, sanık avukatlarının mazeret göndermeleri nedeniyle duruşma, 12 Nisan tarihine ertelendi. 

PAYLAŞ

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Ortaca’da kaybolduktan 2 gün sonra cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümüne ilişkin yerel mahkemenin Necati Demir için ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl, Mehmet Poyraz Çalhan'a ise 42 yıl hapis cezası kararını bozmuştu. Öldürüldüğünde 18 yaşında olan Cansu Kaya'nın ölümüyle ilgili, tutuklanan Necati Demir, 4 Kasım 2016'da Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel istismar" suçundan 27 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetin diğer sanığı olan Mehmet Poyraz Çalhan'a da "kasten öldürme" suçundan 24 yıl, "cinsel istismar" suçundan 12 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan ise 6 yıl hapis cezası verilmişti. 
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, temyiz üzerine dosyada yaptığı incelemede sanıklar Necati Demir ile Mehmet Poyraz Çalhan hakkındaki yerel mahkeme kararını bozarak, eylemin gerçekleştiği tarihte Kaya'nın 18 yaşından büyük olması gerekçesiyle "Nitelikli cinsel istismar suçu" yerine "Cinsel saldırı" suçundan cezalandırılmaları gerektiği yönünde kararın bozulmasına karar vermişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı üzerine Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya devam edildi. Acılı anne Gülen Kaya ve baba Osman Kaya da duruşmayı izleyip, yeniden aynı acıyı yaşarken  Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Mehmet Poyraz Çalhan ve Necati Demir tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktulün annesi Güler, babası Osman Kaya, ablası ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Sanık avukatları ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.
MÜEBBET İSTENDİ
Duruşma salonuna yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında dışarıdan hiçbir izleyici alınmadı. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının mazeret dilekçelerini kabul etti. Cumhuriyet Savcısı mütalaasını tekrarlayıp her iki sanık için kasten öldürme, zincirleme şekilde cinsel saldırıya teşebbüs ve kişi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını işledikleri sabit olduğundan iddianameye göre değişen suç vasıfları gözetilerek sanık ve suça sürüklenen çocuğun her birinin ayrı ayrı eylemleri nedeniyle müebbet hapisle cezalandırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti tarafından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma 12 Nisan Pazartesi gününe ertelendi. 
KIZIM YERİNDE RAHAT YATAMIYOR
Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Kaya'nın babası Osman Kaya, gözyaşları içinde,“evladım yerinde rahat yatmıyor. Yine karar verilemedi” dedi.
Avukat İsmail Can Varol ise “Bildiğiniz gibi karar duruşmasıydı bugün. Ancak mahkeme başkanının izinli olması sebebiyle sanıklar müdafileri mazeret bildirmişler. Başkanın huzurunda savunma yapmak isteriz demişler. O nedenle mahkeme ertelendi, esasa ilişkin bugün hiçbir işlem yapılmadı. 12 Nisan’da karar duruşması var. Biz savcının mütalaasına uygun bir karar bekliyoruz. Çünkü mahkeme bozma ilamına uymuştu. Tahamülen adam öldürmekten herhangi bir şey yok. Nitelikli adam öldürmekten ceza verilecek diye bekliyoruz. Cinsel istismar saldırıya dönüşmüştü yaşı itibariyle. Olay tarihinde yaşı 18 yaşından büyük olduğu için olay, istismardan çıkıp cinsel saldırıya dönüştü. Gerek Yargıtay gerek cumhuriyet savcısı olayı cinsel saldırıya değil cinsel saldırıya teşebbüsten cezalandırmak istediler. Ayrıca birbirlerinin fiillerine iştirak ettikleri için 43. madde ile cinsel saldırıya teşebbüs suçundan ceza alırlar ise onun da cezasının arttırılmasını istediler” dedi.
KADINLAR YALNIZ YÜRÜMEYECEK
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Nazlı Barut, elinde Cansu Kaya’nın fotoğrafıyla yaptığı açıklamada “ dava 12 Nisan’a ertelendi. Cansu Kaya ve tüm kadınlar için yine adliyede olacağız. Kadınlar yalnız yürümeyecek” dedi.
Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği üyeleri ise adliye önünde kadın cinayetlerini protesto ederek İstanbul Sözleşmesi’nin iptali kararını tanımadıklarını vurguladı. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN