Cansu Kaya davasında ceza yağdı 

Muğla'nın Ortaca ilçesinde 14 Haziran 2015'te kaybolan ve 2 gün sonra Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümü ile ilgili davada sanıklara verilen ceza Yargıtay tarafından bozulurken, iki sanığın tekrar Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanması sonucunda ceza yağdı. Duruşma esnasında Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, Fethiye Kadın Platformu, Kibele Kadın Platformu ile CHP Fethiye Kadın Kolları üyeleri Adliye binası dışında Cansu Kaya fotoğrafları ile kararı merakla beklediler. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Ortaca’da kaybolduktan 2 gün sonra cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümüne ilişkin yerel mahkemenin Necati Demir için ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl, Mehmet Poyraz Çalhan'a ise 42 yıl hapis cezası kararını bozmuştu. Öldürüldüğünde 18 yaşında olan Cansu Kaya'nın ölümüyle ilgili, tutuklanan Necati Demir, 4 Kasım 2016'da Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel istismar" suçundan 27 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetin diğer sanığı olan Mehmet Poyraz Çalhan'a da "kasten öldürme" suçundan 24 yıl, "cinsel istismar" suçundan 12 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan ise 6 yıl hapis cezası verilmişti. 

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, temyiz üzerine dosyada yaptığı incelemede sanıklar Necati Demir ile Mehmet Poyraz Çalhan hakkındaki yerel mahkeme kararını bozarak, eylemin gerçekleştiği tarihte Kaya'nın 18 yaşından büyük olması gerekçesiyle "Nitelikli cinsel istismar suçu" yerine "Cinsel saldırı" suçundan cezalandırılmaları gerektiği yönünde kararın bozulmasına karar vermişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı üzerine Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada yeni kararda da ceza yağdı. Tutuklu sanık Necati Demir’e kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken; Necati Demir’in nitelikli cinsel saldırı suçundan da 18 yıl 20 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Necati Demir’in kişi hürriyetini yoksun kılma suçunu işlemesinden dolayı da 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu sanık Mehmet Poyraz Çalhan ise kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken; olay tarihinde 15 yaşını doldurup, 18 yaşını doldurmadığı anlaşıldığından bu ceza 22 yıl hapis cezası olarak verildi. Mehmet Poyraz Çalhan’a nitelikli cinsel saldırı nedeniyle 12 yıl, kişi hürriyetini yoksun kılmadan dolayı da 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Acılı baba Osman Kaya duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnşallah hiç dışarı çıkmazlar ve verilen cezayı tam yatarlar. Ömrümden ömür gidiyor. Bu saatten sonra söyleyecek bir şey yok. Kızım yerinde rahat yatacak” ifadelerini kullandı.  

Duruşma salonuna yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında dışarıdan hiçbir izleyici alınmadı. Cumhuriyet Savcısı mütalaasını tekrarlayıp her iki sanık için kasten öldürme, zincirleme şekilde cinsel saldırıya teşebbüs ve kişi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını işledikleri sabit olduğundan iddianameye göre değişen suç vasıfları gözetilerek sanık ve suça sürüklenen çocuğun her birinin ayrı ayrı eylemleri nedeniyle müebbet hapisle cezalandırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını istedi. 

Duruşmaya acılı Osman Kaya’nın yanı sıra avukatlar İsmail Can Varol, Hayal Özenç, Ayşe Mine Çetinkaya, Okşan Palabıyıkoğlu ve Atilla Erol ile tutuklu sanıkların avukatları Ali İncesu ve Coşkun Demir katıldı. Tutuklu sanıklar Seydikemer Eşen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan korona virüs pandemisi nedeniyle SEGBİS bağlantısı ile katıldı. Duruşmada iddia makamı mütalaasını tekrar ederken; tutuklu sanık Necati Demir esas hakkındaki savunmasında cezaevinden yazdığı savunmasını tekrar ettiğini belirtip, “Sizden önce başkan ve üye hakimler de suçsuzluğumuza inandılar. Bizi tahliye ettiler. Bizim ceza almamızın nedeni eşyaları atmak ve jandarmaya bilgi vermemekti. Biz maktulü aradık bulamadık. Bu nedenle korktuk ve panik yaptık. Ne yapacağımızı bilemedik. Eşyaları attık. Bu kararımız tüm hayatımızı mahvetti. Olayın buralara varacağını bilseydik jandarmaya haber verirdik. Bu suçu gerçekten işlemedik. 6 yıldır tutukluyum, mağduruz. Dışarıda tek başına bir annem var. O da mağdur. Tahliyemi ve beratımı talep ediyorum” dedi. 

Tutuklu sanık Mehmet Poyraz Çalhan ise savunma dilekçesini tekrar ettiğini belirterek, “Bu suçu işlemedim. Suçum varsa da korkup kaçmaktır. Pişmanım. 17 yaşında bir çocuktum. Eğitimim yarım kaldı, ailem dağıldı. Karşı tarafı da anlamaya çalışıyorum. Yaşananlar çok kötü olaylardır. Fakat biz bu suçu işlemedik. Tahliyemi ve beratımı talep ediyorum” dedi. 

Sanık Necati Demir müdafi Avukat Ali İncesu, “ATK’dan alınan raporlarda maktulde darp ve cebire bağlı yaralanma ve yine dış muayenesinde kasten öldürmeye dair yaralanmalar bulunmamaktadır. Sadece basit çiziklerinin olduğu ve maktulün suda boğularak öldüğü belirtilmiştir. Bu raporları 44 Adli Tıp Uzmanı tanzim etmiştir. Tek doktor raporuna dayanılarak; ceza verilmek isteniyor. Müteveffanın tırnağında sadece kendisine ait DNA örnekleri çıkmıştır. Berat ve tahliyesini talep ediyorum” dedi. 

Sanık Mehmet Poyraz Çalhan müdafi Avukat Coşkun Demir, “Vefat eden Cansu, tanıkları tanımaktadır. Hatta Necati’ye abi diye hitap etmektedir. Olayın geçtiği tekne herkesin rahatça görebileceği bir teknedir. Sanıkların yanına Cansu gelmiştir. Gündüzden denize girememenin verdiği şeyle olsa gerek yüzmek istemiş ve suya atlamış. Nasıl olduğunu bizim de anlayamadığımız bir şekilde sudan çıkamamıştır. Kasten öldürme için bir neden olmalı ve neden aranmalıdır. Öldürmeyi gerektirecek bir husumet yoktur. Cinsel saldırıya uğramış bir kişiden, zorla sahip olmaya dayanan emare ve izler görülür. Kıyafetleri yırtılır. Kollarında ve kaburgalarında ezikler oluşur. ATK raporlarında hiçbiri bulunmamaktadır. Suda boğulmadır şeklinde rapor bulunmaktadır. Tahliyesine ve beratına karar verilmesini istiyorum” dedi. 

Baba Osman Kaya duruşmada sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti. Katılanlar vekilleri de olayı tekrar anlatıp, sanıkların cezalandırılmasını isteyip, “Bu husus Yargıtay kararı ile doğrulanmıştır” dediler. 

Tutuklu sanık Necati Demir son sözünde, “Olay gerçekleştiği zaman kendimizce aradıktan sonra ambulansı da aradım. Ama korktuğum için hiçbir şey diyemedim kapattım. Eşyaları biz yakmadık. Bu olayı yaşayan biziz. Suçsuzluğumuzu anlatmaya çalışıyoruz. Bu suçu işlemedim. 6 yıldır tutukluyum. Beratımı talep ediyorum” dedi. 

Tutuklu sanık Mehmet Poyraz Çalhan son sözünde, “Biz masumuz. Suç işlemedik. Vicdanımız rahat. Her şeyi en başından doğru şekilde anlattık. Bir şüphe yüzünden hayatımız kararıyor. Vicdanen yargılanmak istiyorum. Daha fazla ailemizden ayrı kalmayalım. Tahliyemi ve beratımı talep ediyorum” dedi. 

Mahkeme Başkanı Abdulkadir Ungan 15 dakikalık aranın ardından kararı açıkladı. Tutuklu sanık Necati Demir’e kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken; Necati Demir’in nitelikli cinsel saldırı suçundan da 18 yıl 20 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Necati Demir’in kişi hürriyetini yoksun kılma suçunu işlemesinden dolayı da 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu sanık Mehmet Poyraz Çalhan ise kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken; olay tarihinde 15 yaşını doldurup, 18 yaşını doldurmadığı anlaşıldığından bu ceza 22 yıl hapis cezası olarak verildi. Mehmet Poyraz Çalhan’a nitelikli cinsel saldırı nedeniyle 12 yıl, kişi hürriyetini yoksun kılmadan dolayı da 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Baba Osman Kaya duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “İnşallah hiç dışarı çıkmazlar ve verilen bu cezayı tam yatarlar. Ömrümden ömür gidiyor. Bu saatten sonra diyecek söz kalmadı” diye konuştu.  

Avukat İsmail Can Varol, “Mahkeme bugün Yargıtay bozma ilanı doğrultusunda karar verdi. Necati için cinsel ilgi, kasten öldürmeden ve hürriyetti tahkikken ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Diğer sanık Mehmet’in yaşı küçük olduğu için 22 yıl ceza verildi. Beklediğimiz bir karardı. Ülkemizde herkes verilen cezayı yatmıyor. Aftan yararlanıyorlar. Ne olursa olsun Cansu’muz bir daha geri gelmeyecek” dedi.

Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği adına Avukat Hayal Özenç, “Bugün sanıklar son sözlerini söylediler. Yargıtayın bozması doğrultusunda tekrar karar verildi. Yaşı büyük olan sanık ağırlaştırılmış müebbet, yaşı küçük olan ise 22 yıl ceza aldı. Fethiye Kadın Dayanışma Derneği ve avukatları olarak davayı takip ettik. Bundan sonrada bir arada olup sesimizi duyuracağız. Kadın cinayet davalarını her zaman takip edeceğiz. Ailelerin gönüllerinin rahatlaması çok önemli… Basının bizi takip etmesi kamuoyu oluşturmak için çok gerekli” şeklinde konuştu.

 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN