Canlıların yaşamını tehdit eden hayalet ağlar temizlendi

Deniz canlılarının hayatını tehdit eden hayalet ağlar, Fethiye'de düzenlenen kampanya ile temizlendi. Fethiye Rotary Kulübü, DenizTemiz Derneği/TURMEPA, Fethiye Belediyesi İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi işbirliğinde gerçekleşen organizasyonda bir millik alanda bulunan hayalet ağlar dipten çıkarıldı.

PAYLAŞ

Fethiye İskelesi’nden hareket eden tekne ile açılan dalgıçlar, Dalyan Koyu ve Sarıgerme Koyu arasında; 18,5 metre derinlikte bulunan hayalet ağları tek tek temizlediler.Fethiye Rotary Kulübü, DenizTemiz Derneği/TURMEPA veİMEAK DTO Fethiye Şubesiyetkililerinin de katıldığı temizlik kampanyasında; deniz canlıların yaşamını tehdit eden hayalet ağlar konusunda balıkçıların daha duyarlı olmaları istendi. 

Konu ile ilgili yapılan ortak açıklamada, “Projenin hedefine ulaşması öncelikle balıkçılarımızın konuya duyarlı olmasına bağlı olacaktır. Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığı ve korunması gerektiğini balıkçılarımız bildiğinden, bu kaynaklardaki su ürünlerini gelecekte avlayabilmek ve yeni nesillere aktarabilmek için av aracı kayıplarını en aza indirmeleri, riskli alanlarda av aracı kullanmamaları, av aracı çatışmalarını en aza indirmeleri, kendi aralarındaki diyaloğu artırmaları, kullanımı yasak olan av araçlarını kullanmamaları gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. 

HAYALET AĞ NEDİR?
İnsanların kontrolü dışında, deniz ve sulak alanlarda başıboş bulunan, bu nedenle de deniz canlıları ve kuşların ölümüne yol açan ağlara hayalet ağ deniliyor. Özellikle denizde avlanırken kayalara takılarak yırtılan, parçalanan, askıda kalan ya da kıyılarda, dalyanlarda unutulan, atılan ağlar, birçok deniz canlısının ve su kuşlarının ölümüne neden olduğu açıklanmaktadır. 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN