Cangara, 'Hayvan sahiplenirken iki kez düşünelim'

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Bu kapsamda özverili bir çalışma yürüten Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi görevlileri, sokak hayvanlarının tedavisini yapıp, kısırlaştırıyor. Vatandaşlara ve hayvan severlere önerilerde bulunan Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Veteriner Hekim Hüseyin Cangara, 'Hayvan sahiplenirken iki kez düşünelim. Sorumluluk sahibi olabileceğimizin farkına vardığımız zaman bu kararı verelim. Uzun süreli bakım yapabileceksek hayvan sahibi olalım' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muhabirimiz Fatih Dereli'nin haberine göre; Pandemi nedeniyle bu yıl 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinliklerinin iptal edildiği belirtildi. Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi’nde görevliler, can dostlarımızın kısırlaştırılmasını, tedavisini ve bakımını yapıyorlar. Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Veteriner Hekim Hüseyin Cangara, ev ortamına alışan hayvanların sokağa bırakıldıkları zaman büyük zorluklarla karşılaştıklarını dile getirdi. Hayvan sahibi olmanın büyük bir sorumluluk istediğini kaydeden Veteriner Hekim Cangara, yavru ve bakıma muhtaç hayvanların tedavisinin periyodik olarak yapıldığına değindi.   

SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDE OLALIM
Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Veteriner Hekim Hüseyin Cangara yaptığı açıklamada, “Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi olarak sokak hayvanlarının tedavisi, bakıma muhtaç hayvanların bakıma alınması, aşılanması ve kısırlaştırılıp sokağa bırakılması görevini yürütüyoruz. Sokaktaki canların sağlığı ve güvenliğinden sorumluyuz. Vatandaşlara ve hayvan severlere önerilerimiz, sokaklardan ya da barınaklardan sahiplenelim. Sahiplendiğimiz hayvanların sorumluluğunun bilincinde olalım. Ev ortamına alışan hayvanlar sokağa bırakıldığı zaman büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bağışıklık sistemleri güçlü olmadığı için hemen hasta olabiliyorlar. Doğayı bilmedikleri için savunmasız olabiliyorlar. Bu yüzden hayvan sahiplenirken iki kez düşünelim. Sorumluluk sahibi olabileceğimizin farkına vardığımız zaman bu kararı verelim. Uzun süreli bakım yapabileceksek hayvan sahibi olalım. Bazen 15-20 yıl bizimle yaşayabiliyorlar. Sahiplendiğimiz hayvanları tekrar sokaklara bırakmayalım” diye konuştu. 

AŞILARINI YAPIYORUZ 
Açıklamasını sürdüren Veteriner Hekim Cangara, “Hayvan Bakım Merkezi olarak hayvanların sokakta ürememesi ve yavrularının zor duruma düşmemesi için kısırlaştırma aşılarını yapıyoruz. Burada insanların sağlığını ve güvenliğini adına hasta hayvanların tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Yavru ve yardıma muhtaç olanlar bir süre burada sahiplendirilmek adına beklerler. 6 aydan büyük olanlar kısırlaştırılıp ya sahiplendirilirler ya da sokağa bırakılırlar” ifadelerini kullandı.   


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN