Cami lojmanı imece usulü ile yapılıyor

Fethiye’nin Kargı Mahallesi’nde vatandaşlar, eski durumda olan cami lojmanın yenisini imece usulü ile inşa ediyor. Binanın inşaat malzemeleri hayırseverler tarafından karşılanırken, işçiliği ile mahalle halkı tarafından yapılıyor.

Cami lojmanı imece usulü ile yapılıyor
Güncel
Fethiye’nin Kargı Mahallesi’nde vatandaşlar, eski durumda olan cami lojmanın yenisini imece usulü ile inşa ediyor. Binanın inşaat malzemeleri hayırseverler tarafından karşılanırken, işçiliği ile mahalle halkı tarafından yapılıyor.

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Kargı Mahallesi’nde unutulmaya yüz tutan bir gelenek yaşatılıyor. İmam lojmanı binası eskidiği için mahalle halkı, yeni bir bina yapımı için harekete geçtiler. Mahalle halkı belirli aralıklarla yürüttüğü çalışmada büyük aşama kaydetti. Öte yandan Kargı Mahallesi halkı, geçtiğimiz günlerde okul civarında meydan düzenlemesi ve istinat duvarı da yaptılar. Vatandaşlar zaman zaman bu imecede yer alıp, lojmanın tamamlanması adına özverili bir çalışma gerçekleştiriyorlar.

Fethiye ve çevresinde sevilen bir sima olan Yörük Müzesi İşletmecisi Enver Yalçın ile Kargı Mahallesi Muhtarı Cafer Söğüt; bu lojman inşaatında harç hazırlayıp, duvar sıvası yapıyorlar. Mahalle halkı bu imece çalışması ile tüm Fethiye’nin takdirini kazandılar. Sıcak havaya rağmen yoğun bir şekilde inşaata devam edildiğini dile getiren Muhtar Cafer Söğüt, destek olan hayırseverlere teşekkür etti.

MUHTARIMIZ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Yörük Müzesi İşletmecisi Enver Yalçın yaptığı açıklamada, “İmece usulü mahallemizin böyle önemli çalışmalarına katkı sağlamak; aynı zamanda yeni seçilen muhtarımızın başarılı çalışmalarında yanında olmak benim için büyük keyif… Bu mahallede yaşıyorum ve işletmem var. Muhtarımız seçilir seçilmez önemli projelere imza attı. Maddi manevi muhtarımıza destek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

MAHALLEMİZE OKUL SÖZÜ VERDİM

Elinden geldiği kadar mahalle çalışmalarında destek olduğunu vurgulayan Yalçın, “İlerleyen dönem için muhtarımıza söz verdim. Bir-iki büyük arsam var. Onları satar satmaz mahallemize bir okul yaptırma sözü verdim. 3 bin eserlik Yörük Müzemiz ile hem ilçemizi hem de mahallemizi dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Bu müze Kargı’nın isminin duyulmasını sağladı. Bunun yanında mahallemizdeki önemli çalışmalara da imkanlarım ölçüsünde katkı sağlamaya çalışıyorum. Köyümüzün kurulduğu günden bu yana emeği geçen tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum” diye konuştu.

TÜM İŞÇİLİĞİ BİZ YAPTIK

Kargı Mahallesi Muhtarı Cafer Söğüt açıklamasında, “Mahallemizde 50 yıl önce yapılan bir imam evimiz vardı. Oldukça eski bir durumda. Köyümüze yakışmadığı için camimize yakın bir noktada yeni lojman yapımına karar verdik. Sağ olsunlar mahallelimiz ve ekibimiz destek verdi. Malzeme haricinde bütün işçiliği biz üstlendik. İnşaat malzemelerimizi alan hayırseverlere çok teşekkür ediyoruz. Geri kalan 4 yılda da birçok önemli projeyi mahallemize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜRLER

Kargı Mahallesi Azası Atakan Güral, “Çocukluk yıllarımda eski imam evinin yapımında yer almıştım. Bu kez Aza olarak yeni lojmanımızın inşaatında çalışıyorum. Hayırlısıyla en kısa zamanda tamamlamayı planlıyoruz. Mahalle halkının desteği ile bu aşamaya kadar geldik. Destek olan herkese teşekkürler” şeklinde konuştu.

 

 

Son Güncelleme: 20 Mayıs 2020 14:35

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN