Çalış Plajı'nda sezon hazırlıklarına başlandı

Denizi, kumu ve gün batımı ile ünlü dünyanın gözde turizm merkezlerinden birisi olan Çalış Plajı'nda normalleşme süreci kapsamında yakın bir zamanda başlaması planlanan turizm sezonuna hazırlanıyor. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, 'Plajımızda denize girip, güneşlenecek olan yerli ve yabancı turistler için korona virüsü tedbirlerine uygun olarak Çalış plajımızı düzenliyoruz' dedi.

PAYLAŞ

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından Kovid-19 tedbirleri kapsamında Çalış Plajı’nda; gerekli önlemler alınarak, sosyal mesafe kuralları dahilinde denize girilecek. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği plajda kullanılacak olan şezlong ve minderlerde dezenfektasyon işlemi gerçekleştiriyor. Kısa bir süre sonra plajda genel bir temizlik ve hijyen çalışmasının yapılacağını ifade eden Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay; yerli ve yabancı turistlerin korona virüsü tedbirlerine uygun olarak denize girip, güneşlenebilmeleri için Çalış Plajı’nda düzenlemelerin yapıldığını belirtti. 

PLAJDA EĞİTİMLİ PERSONEL GÖREV YAPACAK
Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay yaptığı açıklamada, “Plajda sezon hazırlıklarına yavaş yavaş başladık. Eğer hükümetimiz Kovid-19 tedbirleri göz önünde bulundurularak; sosyal mesafe kapsamında plajların kullanılmasına ve denize girilmesine izin verirse, 10-15 Haziran tarihleri arasında plajın açılmasını yönünde çalışmalarımıza start verdik. Kurallara plajı biz işlettiğimiz için otel işletmelerinin uyması gerekiyor. Plajda görev alacak personelin hepsi hijyen eğitimi almış olacak. Ellerinde biletlerin yanı sıra dezenfektanlar da olacak. İşletmeciler ve dernek olarak bir turistin ayrıldığı yerin dezenfekte edilmesini sağlayacağız. Allah izin verirse sezonumuzu kurallar dahilinde kazasız belasız tamamlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 

PLAJIMIZI KENDİMİZ TEMİZLEYECEĞİZ 
Çalış Plajı’nda gerekli çalışmaları plaj işletmesi ve bölgedeki işletmeler olarak yapacaklarını vurgulayan Dernek Başkanı Mete Ay, “En büyük avantajımız bu sezon plajlarda sigara içilmeyecek. Bu konuda çok memnunuz. Çünkü sigara izmariti toplamaktan bıkmıştık. Bundan dolayı da hükümetimize özellikle teşekkür ediyoruz. Bu sene plajın temizliğini makine ile yapamayacağız. Bu çalışmayı önceden Nisan ayında yapıyorduk. Çalış esnafı ve otel işletmeleri olarak plajımızı kendimiz temizleyeceğiz. Kışın biriken pisliklerin temizliğini yapacağız. Ülke ve dünya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Hükümetimizin sezon için gerekli izni bir an önce vermesini hem plaj işletmesi hem de otelciler olarak dört gözle bekliyoruz” açıklamalarında bulundu. 

ÜLKEMİZE DÖVİZ KAZANDIRAN BİR SEKTÖRÜZ
Açıklamasını sürdüren Mete Ay, “Çalış özel bir bölgedir. Burada 2 ve 3 yıldızlı oteller çoğunluktadır. Bu yıl bu tür tesislere halkımızın ilgisinin olacağını düşünüyorum. Negatif değil umutlu olmayız. Umut biterse her şey biter. Son 7-8 yıldır turizmden büyük paralar kazanamıyoruz. Bunu turizm işletmesi yapan herkes söyleyebilir. Tüm yükü otelciler taşıyor. Türkiye’de artık yiyecek ve içecek ucuz değil. Türkiye’nin en dikkat çekici özelliği havası, doğası, iklimi ve otellerinin Avrupa ülkelerine göre daha makul olması. Lokomotif sektörü otelcilik olan bir sektöre özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destek verilmesi çok önemli. Yılın 12 ayında 4-5 ay çalışan işletmeleriz. Derdimiz ve vergilerimiz fazla. Elimizden geldiğince ülkeye döviz kazandırmaya çalışan bir sektörüz. Devletimiz, belediyelerimiz ve tur operatörleri destek verdiği sürece faaliyetlerimize devam edeceğiz” diye konuştu. 
  
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN