Çakman, 'Teknoloji ile hakemler özgüvenini yitirdi'

FRT TV instagram hesabı üzerinden canlı yayınlanan, Fatih Dereli'nin sunumuyla gerçekleşen Gündem Dışı programının konuğu, kendisine yönelik kötü ve çirkin tezahürat karşısında radikal bir karar vererek, maçı tatil eden ve ardından hakemliği bırakan FİFA Kokartlı eski Hakem Serdar Çakman oldu. Çakman, '25 yıl önce 3 hakem sahadayken daha doğru kararlar veriyorduk. Teknoloji ile futbol hakemleri özgüvenlerini yitirdiler' şeklinde açıklamalarda bulundu. 

PAYLAŞ

Türkiye’de sayısız derbinin yanı sıra dünya genelinde birçok ülkede yönettiği maçlarla ülkemizi en iyi şekilde temsil eden FİFA Kokartlı eski Hakem Serdar Çakman; 25 yıl önce Kocaelispor ile Samsunspor arasında oynanan Türkiye Kupası Çeyrek Final maçında kötü tezahürat karşısında maçı tatil etmiş ve hakemliği bırakmıştı. Bu radikal davranışı günümüzde birçok insanın hala hafızlarında yer alıyor. Eski Hakem Serdar Çakman; Gündem Dışı programında hakem hataları, korona virüsü salgını sürecinde futbol, gençlerin spora yönelmesi için yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.  

SAYISIZ DERBİ YÖNETTİM
FİFA Kokartlı eski Serdar Çakman, “Üniversite yıllarında futbol oynadım. 25 yıl hakemlik yaptım. Birçok teknik adamın futbolculuk yıllarında maçlarını yönettim. Radikal bir karar verene kadar hakem derneğinde başkanlık ve başkan vekilliği yaptım. Sayısız derbi yönettim.  Günümüzde canlı yayınlar işin işine girdi, futbolda şiddet arttı. FİFA bunun önüne geçebilmek değişik kararlar aldı. Önce çizgi hakemi uygulaması geldi. Daha sonra VAR sistemi geldi. Yurtdışında en unutamadığım maç Atletico Madrid-Ducla Prag karşılaşmasıdır. Radikal kararımın ardından birçok televizyon kanalında spor yorumculuğu yaptım. Maçlarda tartışmalı pozisyonları değerlendirdim. Hakemlerin bilgi yenilenme toplantılarında tecrübelerimi aktardım” ifadelerini kullandı. 

DAHA DOĞRU KARARLAR VERİYORDUK
Kendi hakemlik döneminde verilen kararların daha doğru olduğunu vurgulayan Çakman, “Günümüzde verilen kararlara Hakemlik dönemimde, sahadaki 3 hakemin verdiği karar; şimdiki hakemlerin verdiği kararlardan daha doğruydu. Aradan 25 sene geçti. 3 hakem biz kararlarımızda daha ısrarcıydık. Daha doğru maç yönetiyorduk. Teknolojinin dahil olması ile hakemler özgüvenini yitirdi. Nasıl olsa benim kaçırdığım pozisyonu yukarısı görür diye konsantrasyon eksikliği yaşıyorlar. Biz maçı çıplak gözle izlememize rağmen daha doğru kararlar verdiğimizi düşünüyorum. Bizim sahadaki özgüvenimiz yüksekti, futbolcuların bize büyük bir güveni vardı. Karşılaşmalar karşılıklı saygı çerçevesinde geçiyordu. Ben her zaman VAR sistemine karşıydım” dedi. 

KENDİ DÖNEMİMDE ÖRNEK BAŞKANLAR VARDI
Yönettiği karşılaşmanın ardından Teknik Direktör Rıza Çalımbay’dan özür dileyerek, hakemliği bırak Deniz Çoban hakkında da görüşlerini aktaran Çakman, “Deniz Çoban’ın verdiği karar ilginç olabilir. Fakat daha sonra verdiği demeçlere katılmıyorum. Hakemlerin her maçına, son maçı gibi çıkma mecburiyetleri var. Hakemlerin hiçbir takıma yaranmak gibi bir durumu yok. Benim de Beşiktaş maçında bir hatam oldu. Dönemin başkanı merhum Süleyman Seba açıklamasında bana güvendiğini dile getirmişti. Hakemliğim döneminde örnek başkanlar vardı. Futbol, 22 futbolcuya 3 hakemin sahip çıkmaya çalıştığı bir sistem” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE’DE LİGLER TESCİL EDİLMELİYDİ
Açıklamasını sürdüren FİFA Kokartlı eski Hakem Serdar Çakman, “Hollanda ve Fransa ligleri tescil etti. Bunlar dünyada söz sahibi ülkeler. Korona virüsü salgını dönemde liglerin başlamasını tasvip etmiyorum. Futbolda birebir temas var. Karşılaşmanın aynı topla oynanması, ikili mücadelelerin olduğu bir ortamda virüsün bulaşmama imkanı yok. Sağlık Kurulu’nun verdiği bu karara inanamıyorum. Liglerin oynanmamasının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlara evde kal çağrısı yapılıp, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu bir dönemde futbol oynanmasından yanayım” dedi.  


 

Emrullah Gök

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN