Cahit Engin son yolculuğuna uğurlandı

Geçtiğimiz yıllarda 7 dönem Fethiye Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mimar Cahit Engin için Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde tören düzenlendi. Törenin ardından Cahit Engin son yolculuğuna uğurlandı.

PAYLAŞ
Cahit Engin son yolculuğuna uğurlandı
Geçtiğimiz yıllarda 7 dönem Fethiye Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mimar Cahit Engin için Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde tören düzenlendi. Törenin ardından Cahit Engin son yolculuğuna uğurlandı.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Fethiye’de yıllarca Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mimar Cahit Engin’in yaklaşık 2 yıldır kanser tedavisi görüyordu. Fethiye’de güzel işlere imza atan Cahit Engin kansere yenik düştü. Cahit Engin’in vefatı tüm sevenlerini yasa boğdu. Fethiye Mimarlar Odası tarafından Fethiye’de yıllarca Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mimar Cahit Engin için Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde anma ve uğurlama töreni düzenlendi. Törenin ardından Fethiye Yeni Caminde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Cahit Engin’in cenazesi Fethiye yeni camiinden alınarak şehir mezarlığına defnedildi.
“TESLİM ETTİĞİ BAYRAĞI ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”
Fethiye Mimarlar Odası Başkanı Günay Solak, “Değerli Cahit Engin sevenleri hepiniz hoş geldiniz. Biz Cahit abimizin bizleri bir etkinliğe, bir söyleyeşiye bir toplantıya çağırmasına çok alışkınız belki ama bu davet hiç olmadı sanki Cahit abi diyerek başlamak kelimelerin yetersiz kaldığı anlamsız kaldığı çaresiz kaldığı bugünde doğru bir cümle olur diye düşünüyorum. Bugün burada mimarlık mesleğini idealleriyle birlikte yürüten örnek bir meslek büyüğümüzü uğurlamak için toplandık. Mimarlığı bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve bu mesleğin önemini vurgulamak adına çabalamış biriydi Cahit Bey. Sadece kendi ofisinde kendi işleriyle ilgilenen biri değildi Cahit abi. Mimarlar Odasında yıllarca yöneticilik ve başkanlık görevinde bulunmuş bu mesleği meslek odası olarak temsil etmiş. Bunlar için ciddi zaman ve emek harcamış son anına kadar da oda faaliyetlerinin takipçisi olmuş bir idealist insanı uğurluyoruz bugün biz burada. Teslim ettiği bayrağı çok daha ileriye taşımak ona olan borçlarımızdan en önemlisi” dedi.
“İMRENİLECEK BİR HAYAT YAŞADI”
Başkan Günay Solak, “Meslek hayatına atıldığım ilk yıllarda tanıdım kendisini. Ve takıldığımız her sorunda bizlere yol gösteren, sabırla dinleyen, yanlışları incitmeden gösteren, yaş farkına bakmadan meslektaş nezaketini kimseden esirgemeyen biri olarak tanıdık biz onu. Yanlış gördüğü konularda da sözünü esirgemeyen, eleştirel kimliğini hiçbir zaman kaybetmemiş güzel bir insanı yolcu etmek acı veriyor elbette. Hele ki ailesi açısından çok daha fazla yakıyordur ateş düştüğü yeri ama öyle gurur duyulacak imrenilecek bir hayat yaşadı ki Cahit abı öyle güzel anılar öyle güzel dostluklar biriktirdi ki bu hayatta. Bu unsurlara tutunarak onu hatırlamak hep güç verecektir ailesine ve bizlere. Evet, Cahit abı çok güzel bir insandı. Çünkü hiç küsmezdi. Meslek adına olan bir konuyu kişileştirmezdi. Bazen heyecanımıza yenik düşer ters de düşerdik belki ama asla gönül koymazdı. Kırılırdı ama kızmazdı. Bir olayı baksa bir olayla karıştırmaz, kucaklayıcı ve birleştirici olurdu. Beklentinin çok yüksek olduğu bir odanın yöneticiliğini ve başkanlığını layıkıyla yapmış ve bizlere emanet etmiştir” sözlerini kullandı.
“GERİ ADIM ATMAZDI”
Günay Solak, “Biz Cahit abiyle beraber oda yönetiminde de bulunduk. Başkanlığı döneminde kavgalarımız da oldu birlikte mücadelelerimiz de oldu. Hepsi ayrı bir kayırdı. Asla farklı düşünenleri dışlamadı. Önce lığı birliktelik ve güç olarak görüp tartışma ortamını da hep sıcak tuttu. Tepki almak adına bile olsa yanlış bildiği yanlış gördüğü konuları eleştirdi. Tepki gördüğü dönemler de oldu ama vazgeçmedi. Biz oda temsilcilerinin çabaları menfaatleler çakıştığı zaman oda ya saldırılar da acımasız olabiliyor. Bu saldırılara aldırmazdı. Geri adım atmazdı ve doğru bildikleri için mücadelesini verirdi. Mimarlar odasının kendi binası olması adına çok çabaladı. Sonunda başardı. Yeri ile ilgili, durumu ile ilgili eleştiri alacağını bile bile Fethiye’mizin çaresizliğe terk edilmiş bir Mahallesinde bir umut olacak bir yapı yeşertti. Binanın tarihi değerini de kendisine iade ederek örnek bir eseri bizlere emanet etti. Tepki çekmeyi göze aldı ve mimarlar odasına yakışır bir eser ortaya çıkardı. Aslında bugün bu toplantıyı o binada yapmak isterdik fakat yer darlığımız nedeniyle burada olmasını uygun bulduk. Tabı bu yapıda da emeği katkısı vardır Cahit beyin. Bu yapının da yarışma projesi olması ve o yarışma projesinin olduğu Gibi uygulanmasında yapım aşamasında oda olarak verilmiş katkıya mesleğimin ilk yıllarındaki bir mimar olarak şahit olmuşumdur” diye konuştu.

“IŞIKLAR YOLDAŞI, MEKANI CENNET OLSUN”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Sözün bittiği yerdeyiz. Bir değeri daha kaybettik. Ben değerli ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyorum. Cahit başkanım 7 dönem Fethiye’de mimarlar odası başkanlığı yapmış ve geçmişinde yakından beraber olma fırsatı bulduğum, beraber iş yapma fırsatı bulduğum değerli büyüğümüzdü. Sadece mimar değildi o gerçekten bilgi birikimi ile sanata da vermiş olduğu değerle Fethiye’de farkındalık yaratmış güzel bir insandı. Fethiye’miz de Kayaköy’de, Üzümlü de olsun tarihi alanlar da tarihi dokuların bulunması adına vermiş olduğu mücadeleyi hep birlikte tanıklık ettik. Çok üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum bu tür değerler kolay kolay yetişmiyor. Ve Türkiye mal olmuş bir insanı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Ben tekrardan değerli ailelerine baş sağlığı dileyerekten, hepimize baş sağlığı sunuyorum. Onu çok seviyorum, ışıklar yoldaşı olsun, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN