Büyükşehir Belediye Meclisinde Taşlar Yerinden Oynadı

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olağan Temmuz ayı toplantısında, çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 7 olan komisyon üyeliğinin 9' çıkarılması teklifi, AK Parti, MHP ve İYİ Parti'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul görmedi.

PAYLAŞ

Muhabirimiz Ferdi Yavuz'un haberine göre; Yapılan oylamaya CHP Fethiye Meclis üyesi Mürüvvet Başıhoş’un katılmaması ve İYİ Partili meclis üyelerinin aleyhte oy kullanmasıyla 33’e, 34 oyla Meclis Komisyon üyeliği çoğunluğu 4’e karşı 3 olarak Cumhur İttifakına geçti. 
Başkanlardan, SED Medya’ya Açıklama
AK Parti, MHP ve İYİ Parti İl Başkanları, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değişen dengelerle ilgili  SED Medya’ya açıklama yaptılar. 
Mete “İyi Parti Üyesi 3 Meclis Üyesi Bu Ayak Oyununa Onurlu Bir Duruş Gösterdi.”
AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Büyükşehir Belediye Meclis’inde komisyon üye çoğunluğunun Cumhur İttifakı’na geçmesini değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı. Mete “İyi parti üyesi 3 Meclis üyesi bu ayak oyununa onurlu bir duruş gösterdi.” dedi. 
İl Başkanı Mete açıklamasında şu ifadeleri kaydetti; “Yerel seçimlerin hemen ardından siyasi partilerin meclis üyesi sayılarına, İyi partiden seçilen bir üyenin meclis üyeliğinden istifa ettirilip yerine CHP Li bir meclis üyesinin getirilmesi ile seçimde oluşan meclis aritmetiği bu müdahale ile değiştirilmiş MHP’nin gurup kurması ve komisyonlara üye vermesi engellenmiş, 7 olan komisyon üye sayılarının 3 CHP, 3AK Parti 1 MHP olarak oluşması engellenmiş, 4 CHP, 3 AK Parti olarak oluşması sağlanmış ve doğal olarak komisyon başkanları CHP’li üyelerden seçilmişti.
Ula ilçesi CHP Büyük Şehir Belediye Meclis üyesi Fikret UzunHasan’nın vefatı ve yerine AK Partili Biray Taşkesiği’nin gelmesi ile Meclis aritmetiği yeniden değişmiş ve MHP nin gurup kurup komisyonlara üye vermesinin önü açılmış oldu. Böylece 7 komisyon üyesinin 3 CHP, 3 Ak Parti ve 1 MHP olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekecekti. Salı günü Köyceğiz’de MHP İl Başkanı Sayın Mehmet Korkmaz, belediye başkanlarımız ve Cumhur ittifakı Meclis üyelerimizle yaptığımız toplantıda bu durumu görüşmüş ve bugünkü meclis toplantının önemine işaret etmiştik. Bugünkü meclis toplantısında CHP Gurubu gündemde olmamasına rağmen bugüne kadar 7 olan komisyon üyesi sayısını 9 a çıkarmayı teklif ederek komisyon çoğunluğunu yeniden ele geçirmek için önerge vermiştir. 
İYİ Parti üyesi 3 Meclis üyesi bu ayak oyununa onurlu bir duruş göstererek hayır demiş ve yapılan oylamada CHP gurubunun bu önerisi Ak Parti, MHP ve İyi Parti’nin oyları İle 33 e karşı 34 oyla reddedilmiştir. 
Meclis komisyon sayıları 7 olarak kalmış 3 Ak parti 1 MHP ve 3 CHP olarak gerçekleşmiştir. Böylece komisyon başkanları Cumhur ittifakının belirleyeceği üyelerden oluşacaktır. Cumhur ittifakı Meclis üyelerine ve bu onurlu desteklerinden dolayı İyi Parti Meclis üyelerine teşekkür ediyorum.  Muğla’mıza hayırlı olsun.”
Korkmaz “Muğla’mız ve Devletimiz İçin Hayırlı Olmasını Diliyorum”
MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ise Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değişen dengelerle ilgili bir açıklama yaptı. İl Başkanı Korkmaz; “Biz Milliyetçi Ülkücü Hareket olarak Türkiye sevdalısıyız aynı zamanda Muğla’mıza da sevdalıyız.  Ula ilçesi CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fikret UzunHasan arkadaşımızın vefat etmesinden dolayı Milliyetçi Hareket Partisi’nin de Büyükşehir Belediyesi’nde grup kurarak komisyona katılmasından dolayı çok memnun olduk. Bizim de katılımlarımızla komisyonlar daha da iyi bir seviyeye geldi ve 7 kişilik komisyonlarda üç tane CHP üç tane AK Parti bir tane de Milliyetçi Hareket Partisi oluştu. Bildiğiniz gibi komisyon başkanlıkları Cumhur İttifakı geçmiştir.  Muğla’mız için devletimiz için hayırlara vesile olur inşallah” diye konuştu.
Şekerdağ “Aynı Hukuk İlçelerde Uygulanıyor Ama Nedense Büyükşehirde Uygulanmıyor”
İyi Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ise yaptığı açıklamada, sayının artması durumunda komisyonlarda yer almak istediklerini ancak, CHP’li üyelerin buna karşı çıktığını söyledi. 
Şekerdağ, yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Komisyonlarda ki eksilmeden dolayı 7 kişilik komisyonlarda otomatik AK parti geçecekmiş. Yani AK Parti’nin 1 üye vermesi gerekiyormuş. CHP’de komisyondaki üye sayısını 7 değil 9 yapalım dediler. 9 olunca kendi üyeleri geçecek. Biz de İYİ parti olarak üye sayısı 9 yapılacaksa ve bizde buna destek vereceksek sizden değil bizden olsun dedik. Yani büyükşehir belediye meclisinde bütün vatandaşların bütün siyasi partilerin temsili olsun dedik.  Çünkü ilçelerde bu böyle uygulanıyormuş. Ama CHP tarafından bize yok veremeyiz ve hukuka uygun değil” cevabı geldi. Aynı hukuk ilçelerde uygulanıyor ama nedense büyükşehirde uygulanmıyor. İYİ parti olarak bizden üye almıyorsanız üye sayısının 9’a çıkmasına gerek yok dedik. Aslında biz hiçbir siyasi partiye destek vermedik. Biz partimiz için kendi mücadelemizi verdik. Biz kendimiz var olmak istiyoruz.”

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ki İşte O Komisyonlar
-İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyeleri
-Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri
-Ulaşım Komisyon Üyeleri
-Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyeleri
-Turizm Komisyon Üyeleri
-Eğitim, Kültür Gençlik, Spor Komisyon Üyeliği
-Tarım ve Hayvancılık Komisyon Üyeleri
-Denetim Komisyonu Üyeleri
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN