Bugün 12 saat gündüz 12 saat geceyi yaşayacağız

İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere ekinokslar bir yıl içerisinde 2 kez oluyor. Baharın gelişi ve gündönümü eşirliği olan 21 Mart Ekinoksu bugün gerçekleşiyor. Bugün, ülkemizin de içinde bulunduğu Kuzey Yarımküredeki ülkeler, 12 saat gündüz, 12 saat de gece yaşayacaklar. 

PAYLAŞ

EKİNOKS NEDİR? 
Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği) Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır.21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu
21 MART EKİNOKSU NEDİR? 
Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. üneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.
Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür.
Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur.
Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN