Bodrum sahillerine 'Tam kapatma'

'Sahiller halkın diyen' CHP'li Bodrum Belediye Başkanı gözlerini yumdu. Halka ait olan sahillere iskelekondu işletmeler yapıldı. Bodrum sahillerinde vatandaşlara 'Tam kapatma' uygulandı. Tüm bu olanları, 'Vatandaşa sahillerde tam kapatma' diye tanımlayan vatandaşlar, Bodrum ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne yaptıkları şikâyetlerin dikkate alınmadığını söyledi. 

PAYLAŞ
Bodrum sahillerine 'Tam kapatma'
“Sahiller halkın diyen” CHP'li Bodrum Belediye Başkanı gözlerini yumdu. Halka ait olan sahillere iskelekondu işletmeler yapıldı. Bodrum sahillerinde vatandaşlara “Tam kapatma” uygulandı. Tüm bu olanları, "Vatandaşa sahillerde tam kapatma" diye tanımlayan vatandaşlar, Bodrum ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne yaptıkları şikâyetlerin dikkate alınmadığını söyledi. 
Gerçek Fethiye Gazetesi - Ferdi Yavuz

Muğla'nın Bodrum ilçesinde birçok işletme, sahilleri tamamen kapattı. Sahillerde vatandaşın denize girecek, güneşlenecek, yürüyecek yeri kalmadı. Bodrum’un Torba, Ortakent, Bitez ve Türkbükü mahallelerinde bazı işletmeler tarafından halka açık sahillerde kaçak iskeleler yapılarak iskelelerin üzerine de bar, restoran yapıldı. Sahillerin gasp edilmesine CHP'li Büyükşehir Belediyesi sesini çıkartmazken, Bodrum’un CHP'li Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum sahillerini halka açacağız kaçak iskeleleri kaldıracağız” sözlerini unuttu. 
İŞGALİN BOYUTU KORKUNÇ!
Bodrum’un halka açık olan sahillerine yapılan “iskelekondu” adı verilen kaçak yapılardan dolayı kıyılar tamamen işgal edildi. Sahillere bar, restoran, kafe ve iskelelerin yanı sıra denize tahta villa da yapıldı. İşgalin boyutunun artmasını gören vatandaşlar bu gasp karşısında tepkilerini dile getirdi. 
Torba’da yaşayan evli ve iki çocuk babası Mevlüt Çalışkan, sahil işgallerine kimsenin sesini çıkarmadığını ve müdahale etmediğini söyledi. Bodrum ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri’ne şikâyette bulunduklarını anlatan Çalışkan, “Bu şikâyetler dikkate alınmadı. Vatandaşın denize gireceği yer kalmadı. Adam denizin içine kadar iskelesini koymuş, halkın sahiline bar, restoran yapmış. Yetmemiş tamamen kapatmış. Kimse müdahale etmiyor. Kimi kime şikâyet edeceğiz? Hani sahiller halka açıktı, hani kamunun malıydı. Zaman zaman STK’lar eylem yapıyorlar, niye Torba’da yapmıyorlar? Burada insan yaşamıyor mu?” sözleriyle tepkisini dile getirdi ve “Sahillerde ‘Tam kapatma’ yapılıyor”  dedi.
BAŞKAN “İSKELER İSKELELİKTEN ÇIKMIŞ” DEMİŞTİ
Önceki yıl ilçedeki bazı kaçak iskeleleri yıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'da halk plajları konusunda vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının talep ve beklentileri doğrultusunda çalışmalar başlatılacağını söylemiş ve “Sahildeki restoran ve barların, iskeleleri ticari mekân gibi kullanmalarının önüne geçilecek. Bırakın insanların ayağına kum değsin. Bazı iskeleler, iskelelikten çıkmış bar ve restorana dönmüş. Halkımızın plajlardan ve denizimizden rahatça ve konforlu bir şekilde faydalanabilmesini sağlamak, önceliklerimiz arasında.” demişti. 
REKLAMLAR VERİLDİ, ÖZELDİR-GİRİLMEZ TABELALARI KONULDU
Sahillere yapılan iskeleler yetmezmiş gibi iskelelerin üzerine “Özeldir-Girilmez” tabelaları konuldu. Buda yetmedi ve Torba Kilise Mevkii’nde özel bir villanın sahilindeki iskele adeta özelleştirildi, üzerine iki özel güvenlik görevlisi konuldu. Bodrum şehir merkezindeki oteller, halk plajındaki sahili ‘Denize Sıfır Özel Plaj Özel İskele’ başlıkları ile ilan ve reklam tanıtım kampanyası başlattı. Söz konusu iskelelere adım dahi atamayan ve halka ait olan sahillere giremeyen halk belediyelere seslendi.
“YEREL YÖNETİMLER BUNLARA NEDEN GÖZ YUMUYOR?”
 “20 yıllık Torba’lıyım böyle işgal görmedim” diye konuşan evli ve iki çocuk babası Turgut Demir, “İskelelerin üzerine gece kondu yapmaya başladılar, halk iskeleye çıkamadığı gibi sahilden yürürken buradan değil arka sokaktan geçin uyarıları başladı. Zaten denize giremiyorduk, şimdi gidin torba sahilinden yürüyerek geçemezsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Turizm Bakanı’nın otelinin önünde eylem yaptılar, ama bugün görüyoruz ki Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un otelinin bulunduğu sahil tamamen halkın geçişine açık, ama orada eylem yapanlar şimdi bunlara ses çıkartmıyorlar. İşgal edilen sahillerden yürüyerek geçmeniz mümkün değil. Yerel yönetime zabıtaya sürekli şikayet ettik, ne gelen ne giden nede uyaran var. Halkın denize gireceği yer kalmadı. Yerel yönetimler bunlara neden göz yumuyor? Derdini yerel yönetime de anlatamayan vatandaş çok tepkili” diye konuştu.
Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Güney Şirin yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Torba’da olduğu gibi Bodrum’un tüm kıyıları işgal altında. Kent Konseyi Kıyı Komisyonu 1 yıl boyunca tespitlerini yaptı. Ne kadar kıyımız ne kadar sahil şeridimiz varsa yüzlerce iskeleyle siteler ve oteller tarafından işgal ediliyor. Sahiller halka kapatılmış durumda. Tüm Bodrum kıyılarında bu işgal devam ediyor. Nüfuslu olanlar bu işgali yapıyor. Bu durumun muhatabı da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bodrum Belediyesi. Yetkilileri bu anlamda göreve çağırıyoruz. Bu konuda halk birlikte eylemlerimizi ve tepkilerimizi gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN