Bıden'ın soykırım açıklamasına tepkiler çığ gibi büyüyor

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullandı. Biden'ın açıklamasına yerel yönetimler ve STK'lardan da tepki geldi. Sosyal medya hesabından tepki mesajını yayımlayan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca 'Soykırımla açıkça tescilli olanların Türkiye'yi bu deyimle anmaları, asla hadlerine değildir' ifadelerini kullandı. Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk ise sosyal medya hesabından 'En sert şekilde kınıyoruz. ABD kendi tarihine baksın' paylaşımını yaptı.

PAYLAŞ

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz" ifadesini kullanmasının ardından Türkiye'den ve yerel yönetimlerden de tepkiler gecikmedi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, sosyal medya hesabından paylaştığı tepki mesajında şu sözlere yer verdi; “ABD Başkanı Joe Biden’ın, 1915 yılındaki olaylara ilişkin yayımladığı mesajındaki ‘soykırım’ ifadesi asla kabul edilemez. Dünya tarihi boyunca sayısız devlet kurmuş atalarımızın egemenliğindeki topraklarda; farklı ırklar ve inançlar yüzlerce yıl birlikte yaşamışlardır. Emperyalizmin daha 100 yıl önce Anadolumuzu talan ederken ellerine silah verip kışkırttığı, yurtlarından ettiği topluluklara kendini gizleme çabası boşunadır. Soykırımla açıkça tescilli olanların Türkiye’yi bu deyimle anmaları, asla hadlerine değildir” 
Ak Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk de açıklamayı kınayarak sosyal medyasında bir tablo paylaştı. Öztürk “Joe Biden yönetiminin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak açıklamasını reddediyor, en sert şekilde kınıyoruz. ABD kendi tarihine baksın” şeklinde ifadelere de yer verdi.
İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ise İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayımladığı tepki mesajını sosyal medyasından paylaştı. Akşener “ Sözde ‘soykırım’ lafını ağzına alanları, tarihi yeniden yazmaya çalışanları, buna gereken yanıtı veremeyenler ile mevsimlik ve konjonktürel siyasi çıkarları iki ülke halkı arasındaki dostluk ilişkisine tercih edenleri, bu vesileyle en şiddetli şekilde kınamayı bir vazife addediyorum” ifadelerini kullandı.

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN