Bayramda, Babadağ'dan 2 Bin 890 Kişi Uçtu

4 günlük Kurban Bayramı tatilinde Babadağ'dan 2 bin 890 tandem (ikili) uçuş gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl bayram boyunca 6 bin 480 uçuş gerçekleşen Babadağ'dan pandemi nedeniyle daha az uçuş yapıldığı kaydedildi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ' 4 günlük tatilde pandeminin etkisi ve yurt dışından gelen turist sayısının azlığı fark edilmektedir. Babadağ'dan 2 bin 890 tandem uçuş gerçekleşti' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi olan Babadağ’da pandemi etkisi. Özellikle İngiltere ve diğer ülkelerden uçuşlar yeni yeni başlarken iç turizmdeki bayram hareketliliğine rağmen Babadağ’dan uçuş rakamları, geçen yılın bayram rakamları altında kaldı. FTSO Başkanı Osman Çıralı, “4 günlük Kurban Bayramı tatilinde pandemi, yurt dışından gelen turist sayısının azlığı ve dağa çıkış ücretinin artması nedenlerinden dolayı uçuş rakamları geçen yılın çok altında kaldı” dedi.

FTSO Başkanı Osman Çıralı “Geçen sene 2019 iyi bir seneydi bizim için. 18 tane acentemiz vardı. Bu sene 22 tane acentemiz var. Ama pandemiden dolayı çok fazla uçuş yapılamadı. Geçen sene bayramda günlük bin 600 uçuş yapmışız, bu sene 700’lere düşmüş. Geçen bayram boyunca 6 bin 480 uçuş yapmışız, bu yıl 2 bin 890’da kalmışız. Bu altıda bir orana tekabül ediyor. Yani geçen sene 6 kişi uçmuşsa bu sene 1 kişi uçmuş. 3 Ağustos 2019 itibariyle şimdiye kadar 19 bin 644 kişi uçmuş. Geçen sene Ağustos ayında 117 bin 952 kişi uçmuş. Babadağ için gerçekten çok düşük bir rakam. O yüzden pandeminin çok büyük etkisi oldu. Biz bunu Ağustos, Eylül, Ekim’e de sarkarsa aradaki mesafeyi kapatıp geçen senenin yüzde 60-70’lerine gelmeyi umut ediyoruz. Ayrıca bu sene her şekilde Hava Oyunları’nı yapmak istiyoruz. İnşallah o zamana kadar teleferiğimiz biterse hedeflerimizi yakalamak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Önemli olan daha fazla uçuş yaparak para kazanmak, Fethiye’yi yamaç paraşütüyle daha fazla tanıtmak. Kurban Bayramı nedeniyle her yer yerli turist dolu, yer bulamayanlar çadırlarda kalıyor. Ama bugün itibariyle boşalmaya başladı” dedi.

İNGİLTERE’DEN BÖLGEYE 22 BİN TURİST GELDİ

“İngilizler de yavaş yavaş gelmeye başladı” diyen Başkan Çıralı “Bugün Dalaman’a 26 uçak inmiş, dün sadece İngiltere’den 17 tane uçak inmiş. Yani toplamda pandemiden sonra 22 bin 525 kişi buraya İngiltere’den gelmiş. Ama bunun üçte ikisi Marmaris’e üçte biri de Fethiye’ye geldi. Çin’den yok, Rusya yavaş yavaş gelmeye başlayacak. Biz umutluyuz. Otellerini açmayan arkadaşlarımız da inşallah işletmelerini açacak pozisyona gelirler. Özellikle yamaç paraşütü konusunda umutlu değiliz, turist kalitesi yönünden umutlu değiliz. Dün akşam devlet hastanesinin karşısı çadırlarla doluydu. Yolların kenarları hep araçlarla dolu, insanlar araçlarda yatıyorlar. Böyle bir turizmle nereye kadar başarılı oluruz, onu da herkesin takdirine bırakıyorum” diye konuştu.

DAĞA ÇIKIŞ ÜCRETİ ARTTI

FTSO Başkanı Osman Çıralı, “Uçuş ücretleri geçen sene 500 + 250 kamera bedeliydi. Bu sene yine aynı fiyatlarda, değişmedi. Çünkü, firmalar bu konuda rekabet yapıyor ve müşteri sayımız az. Ama dağa giriş ücretleri geçen sene 63 TL’ydi, aslında 61 TL artı 2 TL de güvenlik heyeti içindi, singlelar 38,5 TL’ydi. Bu sene 81 TL oldu. Bunun 3 TL’si güvenlik heyeti için firma bunu alıyor. Single ise 47 TL oldu. Pilotlar ve acenteler bu konuda çok tepkililer. Biz de firmaya çok rica ediyoruz bu konunun düzeltilmesiyle alakalı. Bizim daha önce yaptığımız sözleşmede yüzde 20 artı tüfe olarak anlaşılmıştı. Bu sözleşmede öyle diye illa öyle yapılması gerekmiyor. Bu sene pandemi var, herkesin işleri çok kötü. Yani yüzde 20’de kalabilirdi. Bizim temennimiz de yüzde 20 artı tüfesini kaldırmak gerekiyor. Daha önceki yaptığımız toplantılarda 3 TL’nin alınmayacağı, firma tarafından karşılanacağı söylenmişti. Ama firma yine 3 TL’yi almaya başlamış. O yüzden acentelerle birlikte firmayla tekrar bir görüşme yapacağız. Bir yerde güvenliği sağlıyorsan parayı alan kişinin sağlaması lazım. Biz FTSO olarak 3 TL’nin alınmasını istemiyoruz. Pilotlar ve acenteler de istemiyor. Firmanın bu konuda anlayış göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN