Bayraktar, ''Fethiye'nin üretici pazarı Türkiye'ye model olmalıdır''

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar beraberinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bahadır Sezgin ve Genel Sekreter Hasan Hüseyin Coşkun ile birlikte geldiği Fethiye'de haftanın Cuma günleri kurulan üretici pazarını gezerek üreticilerle sohbet etti. Fiyatları da kontrol eden Bayraktar büyükşehirlere göre yarı fiyatını görünce hayretini gizleyemedi. Ankara'da 10 TL'den aldığı lahananın, Fethiye'de 4-5 TL'den satıldığını gören Şemsi Bayraktar ürünlerin tazeliğini de görünce üretici pazarlarının mutlaka tüm Türkiye'ye yayılması gerektiğini ifade etti.

PAYLAŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; Fethiye’de Fethiye Belediye Başkan Vekili Metin Sevinç, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Seydikemer Ziraat Odası başkanı Muhsin Gümüş, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile birlikte cuma günü kurulan üretici pazarını baştan aşağı gezdi. Çok geniş bir alanda kurulan ve sadece Ziraat Odalarına kayıtlı üreticilerin kendi yetiştirdiği ürünlerin satışını yapabildiği üretici pazarında üreticilerle sohbet edip dert ve isteklerini dinledi. Fethiye ve çevresinde yetişen sebze ve meyvelerin yanı sıra kuru gıda ürünlerini de bir bir titizlikle izleyen Bayraktar bir üreticinin kendi yaptığı zeytin kırma makinasını da merakla inceledi. Fethiye tarhanasından, zeytinyağına, keçi boynuzundan, yerli muza kadar domatesten, turp otuna kadar yeşillikleri de çok beğenen Bayraktar, kekikyağı ve diğer satılan ürünler hakkında da üreticilerden bilgi aldı. Yaşlı bir kadın üreticinin pazarın açık olan bir bölümünün de kapatılmasını arzu etmesi üzerine belediye başkan vekili Metin Sevinç projenin bulunduğunu pazarın açık olan bölümlerinin kapatılacağını ifade etti. Pazarda satış yapan üreticilerle bol bol fotoğraf da çektiren Şemsi Bayraktar bir yerli muz üreticisine ‘bende yerli muzu tercih ederim. Yerli muzun ihracatında rekabeti düşünerek raf ömrünü uzun tutmak gerekir’ ifadelerini kullandı. Gazetecilere üretici Pazar gezisini değerlendiren Türkiye Ziraat odaları birliği genel başkanı Şemsi Bayraktar Fethiye’deki üretici pazarının tüketici ile buluşturulması başarılı bir örnek. Bu bir modeldir. Bunu Türkiye’ye yaymak lazım’ ifadelerini kullandı. 
BAŞARILI MODEL
Bayraktar ‘Fethiye üretici pazarını boydan boya gezdik. Böyle bir pazarı bizim programımıza dahil ettikleri için başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ziraat odaları birliği olarak biz her hafta üretici, pazar ve hal fiyatlarını açıklıyoruz. Ülkemizde böyle pazarlara ihtiyaç var. Üreticiyi tüketici ile direk buluşturmanın yolu bu diğer bir yolunu da üretiyoruz. Son tarım şurasında da bunun önemine dikkat çekildi. Türkiye’de kooperatifçiliği çok yaygınlaştırmamız lazım. Kooperatifler bu ülkede güçlü olursa malı alırlar tüketicimizle malı buluştururlar. Kooperatifler çok güçlü olmadığı için üreticiden 1 TL ye aldığı malı, tüketici 4-5 TL’ye yiyor. Ne üretici para kazanıyor ne tüketici. Pazarları bu yüzden yaygınlaştırmak lazım. Kurulacak kooperatiflere hallerde öncelikle yer vermek lazım. Bizim tüketiciyle üreticiyi bu şekilde buluşturmamız lazım. Fethiye üretici, tüketici buluşturması başarılı bir örnek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fiyatlar burada makul. Üreticimizi dinledim, sorunları dinledim. Çok faydalı bir ziyaret oldu. Burada üreticimizin de memnun olduğunu gördüm. Bu çok önemli. ‘Sabahtan akşama kadar ürettiklerimizi burada satıyoruz 3-5 kuruş para kazanıyoruz’ dediler. Bu bir modeldir. Bunu Türkiye’ye yaymak lazım’ diye konuştu. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN