Başoğlu'dan ortaklara müjde 'Borçlarından dolayı esnaflar mağdur olmayacak'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından yayımlanan genelgeye göre açıklamalarda bulunan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, 'Kooperatife borçlarından dolayı hiçbir esnaf ve sanatkarımız mağdur olmayacak' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Tüm dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen korona virüs salgını sürecinde, birçok esnaf olumsuz etkilendi. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortaklarına bu dönemde gerekli kolaylıkları sağlarken; yeni genelge ile esnaf ve sanatkarların borçlarına erteleme geldiği öğrenildi. Kooperatif ödemelerinin 6 ay geriye ötelendiği belirtilirken, toplam plasmanın 152 milyon TL’ye ulaştığı kaydedildi.  

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu yaptığı açıklamada, “4 Şubat tarihli, 3 sayılı genelgesinde, kredi taksit borçlarının ertelenmesi ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. Pandemi nedeniyle birçok esnafımız mağdur oldu. Bu esnafların kredilerini ödemeleri konusunda sıkıntıları var. Hükümetimiz bu yönde bir karar daha aldı. Kooperatif ödemeleri 6 ay geriye ötelendi. 2020 yılında Kasım ve Aralık’ta ödenmeyen; bu yıl Ocak ayından Haziran ayına kadar olan taksitleri, gelecek olan taksitlerin üzerine dağıtılacak. Böylelikle senetlerinden dolayı hiçbir esnafımız mağdur olmayacak. İcra ve takip olayları olmayacak. Dükkanlar açılmış olsaydı, bu önlemlere gerek kalmayacaktı. Kooperatif olarak zaten esnaflarımıza ödemelerinde çözümler üretiyorduk. Ortaklarımızın ödemelerinde karşılıklı görüşerek, problemleri aşmaya çalışıyoruz” dedi. 

İSTEYEN ORTAKLARA KREDİ HAZIR 
İsteyen ortaklara kredi temin etmeye devam ettiklerini dile getiren Kooperatif Başkanı Başoğlu, “2021 yılında Ocak ayında 2 milyon TL, Şubat ayında 4 milyon TL’lik artı plasman geldi. Bunları esnaflarımıza kredi olarak kullandırmaya devam ediyoruz. 4-5 milyon TL’lik de geri dönmesi gereken bir para vardı. Bunlar gelmiş olsaydı ayda 10 milyon TL kredi kullandırmış olacaktık. Hem ertelemeler hem de sıkıntılardan dolayı ortaklarımız, bizlere ödemesi gereken parayı ödeyemedi. Bu ay 10 milyon TL plasman istedik, 4 milyon TL geldi. Toplam plasmanımız ise 152 milyon TL’ye yaklaştı” diye konuştu. 

YEREL ESNAFA DESTEK OLALIM 
Son günlerde pandemi nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan yerel market ve esnaflara alışveriş yapılarak destek olunması çağrısında bulunan Başoğlu, “Bazı meslek odaları ile bir araya geldik. Zor günlerde halkımızı, esnaflarımıza destek olmaya çağırdık. Fethiye’de yaşayan vatandaşlarımız, yerel işletmelere destek olmalıdır. Veresiye bir alışverişi ancak kendi esnafınızdan yapabilirsiniz. Zincir marketlerden bir şey isteme şansınız yoktur. Paranız olmazsa hiçbir şey alamazsınız. Esnafımız bu zor günlerde bizlere yardımcı oluyorsa; bizler de ekmeğimizi bakkal veya fırından, etimizi kasaptan, sebze ve meyvemizi de manavdan almalıyız. Paket servisi yapan yerel lokanta ve işletmelerimiz de var. İşletmecilerimiz personel çıkarmıyor ve istihdama destek oluyor. Esnaflarımız ilçemizin çakıl taşlarıdır. Bu yönde billboardlara ilan verdik. Halkımıza yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacağız” ifadelerini kullandı. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN