Başkan Karaca, “Kadına yönelik şiddet insanlık sorunudur”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, kadına karşı işlenen suçların yürekleri sızlattığını söyledi. 

Başkan Karaca, 'Kadına yönelik şiddet insanlık sorunudur'
Güncel
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, kadına karşı işlenen suçların yürekleri sızlattığını söyledi. 

Haber Editörü: Hülya Kulalı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınlayan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan kadına yönelik şiddetin bir insanlık sorunu olduğunu ifade eden Başkan Karaca, “Toplumsal olarak kadına bakış açısının ve her türlü ilkel anlayışın değişmesine katkı sağlamalıyız” dedi. 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca mesajında şu ifadelere yer verdi; “Ülkemin her köşesindeki ve tüm dünyadaki, anneleri, eşleri ve bacılarımı saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Dünya Kadınlar günü bir kutlama günü olmanın çok ötesinde bir anlam taşıyor. Hiç kuşkusuz, kadınlarımızın, toplumsal hayatımızdaki yeri 8 Mart günüyle sınırlı değildir. Onlar bizi doğuran anamız, bacımız, sevdalımız, eşimiz, canımızdır. Onlar, yüreğimizin en değerli yerine sahip, olmazsa olmazımızdır. Savaşta barışta, onurda kıvançta iyi günde kötü günde hayatı paylaştığımız can yoldaşımızdır. 

Yüzyıllar boyu, savaşta, barışta, en büyük sıkıntıyı onlar çektiler, sanayileşme ile birlikte sadece evinin kadını değil fabrikanın işçisi oldular, hatta orduların neferi oldular. Bu gün hala terörün, ekonomik sıkıntıların, tencere kaynatma derdinin, şiddete maruz kalmanın, cinsel istismarın, en acımasız cinayetlerin kurbanı olmaya ne yazık ki devam ediyorlar. Ayrıca kadına karşı işlenen suçlarda içimizi sızlatan hukuk cinayetleri de devam ediyor.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan bu sorunlar kadın sorunu değil, insanlık sorunudur. Yaşadığımız bu insanlık sorunu karşısında, sürekli yasa değişimi isteyen bir anlayışla değil, toplumsal olarak erkeğiyle, kadınıyla, hep birlikte güven içinde yaşayabilmek için, toplumsal olarak kadına bakış açısının ve her türlü ilkel anlayışın değişmesine katkı sağlamalıyız.

Kadın toplumsal hayatın her alanında varsa o toplum medeni ve üretken bir toplumdur. Kadınla erkeğin birlikte olduğu her yerde başarı vardır. Bir toplumun uygarlık seviyesi o toplumun kadına verdiği değerle ölçülür.

Tüm hayatı paylaştığımız kadınlarımıza selam olsun, bir kez daha ülkemdeki ve tüm dünyadaki kadınların, Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyor ve bütün dünyada sevginin daim olmasını diliyorum.”

Son Güncelleme: 06 Mart 2020 18:07

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN