Başkan Çiçek: 'Kadın Güçlüdür, Kadın Üretkendir'

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek ilçe teşkilatının kadın üyeleriyle birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı çiçek seralarında çalışan emekçi kadınları ziyaret etti.

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde kabul edilen 8 Dünya Kadınlar Günü ile kadınların insan hakları temelinde siyasal ve toplumsal bilinçlerinin geliştirilmesinin amaçlandığını vurgulayan Ak Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek: “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Ak Parti İlçe Teşkilatı olarak kadınlara birer çiçek takdim edebilirdik. Ancak biz teşkilatımızın kadın üyelerini ortaklarının yaklaşık %30’u ve üretimdekilerinin yarıya yakını kadınlardan oluşan Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı çiçek seralarına getirerek kadının toplumsal hayattaki önemini vurgulamak istedik. Bizim nezdimizde kadın, bir çiçekle karşılaştırılmayacak kadar değerli varlıktır. Bir kadına çiçek takdim etmek elbette zarif bir davranıştır. Ancak böylesi önemli bir günü sadece çiçek takdim ederek anlatamayız. Zira böylesi bir davranış kadınları yücelterek değersizleştirmek anlamına geldiği gibi kadının toplumsal hayattaki önemini silikleştirmektedir. 2,5 milyondan fazla kadın çiftçimizin günde 16-17 saat çalışarak, üretime omuz verdiğini düşünürsek;  Kadın bir insandır. Kadınlar çiçekler kadar kısa ömürlü değildir. Kadınlar çiçekler kadar zayıf değildir. Kadın güçlüdür. Kadın üretkendir. Kadının olmadığı her alan kurak bir toprak gibidir. Bugün dünya kadınlar gününün önemine yakışır bir şekilde kadının toplumsal hayattaki önemini vurgulamak istiyoruz.” dedi.
Kadını değersizleştirerek yücelten ve kadın emeğini görünmez kılan toplumsal kalıpsal yargıların yapı bozumuna uğratılması gerektiğini ifade eden Çiçek, açıklamasına şöyle devam etti; “Kadını güçsüzleştiren, değersizleştiren toplumsal kalıp yargıları yıkmak istiyoruz. Bugün çalışan kadın bireylerimizin tedarik zincirindeki emeğinin ne kadar büyük ve kıymetli olduğunu gördük. Kadının toplumsal hayatta böylesine belirleyici bir konumu varken, toplumsal kalıp yargılar tarafından kadının bu konumu görünmez kılınmaktadır. Kadınları çiçekle özdeşleştiren kalıpsal yargılar kadını toplumsal hayatta dezavantajlı bir konuma hapsetmektedir. 8 Mart dünya kadınlar günün asıl mahiyetini değinmeden sadece çiçek takdim etmek bugünün anlam ve önemini görünmez kılmaktadır. Bir insan olarak bize düşen görev bu kalıpsal yargıları yıkmaktadır. İşte o zaman kadının toplumsal konumuna dair radikal bir aksiyon yaratmış oluruz. Kadını değersizleştirmeden yüceltelim ve kadın emeğini görünür kılalım.  Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum."
 

Esma Turan

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN