Balinalar Fethiye'den vazgeçemiyor

Fethiye Ölüdeniz açıklarında görünen balina balıkçı Ethem Öçal tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Çok fazla yaklaşamadıklarını, balinanın kendilerinden ürktüğünü ve her sene bu aylarda Fethiye'de gördüklerini belirten balıkçı Ethem Öçal, 'Balinayı bayadır görüyoruz. Her sene Temmuz ayında bizim bu yörelere geliyorlar. Tatbikatlardan dolayı balinalar ürküyor, yaklaşmak istediğimizde de kaçıyorlar.' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

HER SENE TEMMUZDA GELİYORLAR
Balinayı hemen hemen her sene gördüklerini, vurgulayan balıkçı Ethem Öçal, “ Benim asıl mesleğim balıkçılık değil tornacılık. Ancak baba mesleği balıkçılık olduğu için bu yoldan devam ettim. Balinayı bayadır görüyoruz. Hemen hemen her sene görüyoruz. Her sene Temmuz ayında bizim bu yörelere geliyorlar. Bizim ustalarımızın demesine göre bu yörede büyük kalamarlar var onları yemeye geliyor diyorlar. Temmuz sonu Ağustos gibi onlar tekrar geri gidiyor. Kışın göremiyoruz” şeklinde konuştu. 

BALİNALAR BURAYA HER SENE GELEN EVLATLAR
Balinaların Fethiye’nin bir parçası haline geldiğini belirten Öçal, “Balinayı ilk defa 10 sene önce görmüştüm. İlk önce acaba dedim balina mı? Çünkü ilk defa gördüğümüz için balinanın burada ne işi var dedim. Genelde belgesellerde görüyordum, Fethiye’de görüne heyecanlandım. Hemen hemen her sene bu aylarda balina görürüz. Ölüdeniz açıklarında kıyıdan hemen hemen 3-4 mil uzaklıkta gördük. Büyüklüğü 13-14 metre civarında. İlk gördüğümüzde balina tekti. Sonradan 3 tane oldular. Normalde de 5 civarında oluyor. Tatbikatlardan dolayı balinalar ürküyor, yaklaşmak istediğimizde de kaçıyorlar. Balinalar buraya her sene gelen evlatlar” ifadelerini kullandı. 

Arzu Özlem Sipahi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN