Babadağ'dan 2020'de 74 bin uçuş yapıldı

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezlerinden olan Babadağ Hava Sporları Merkezi'nden geçtiğimiz yıl, pandemiye rağmen 74 bine yakın uçuş gerçekleştirildi. Kırtur şirketi tarafından yapımı devam eden teleferik projesinde de artık sona gelindi. Proje tamamlanırken teleferikle ilk uçuşlar, yakında başlayacak. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Babadağ'dan geçtiğimiz yıl 73 bin 923 kişinin uçtuğunu, teleferik projesinin tamamlandığını belirterek Muğla Valiliği tarafından uçuş yönergesinin de onaylandığını açıkladı. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezlerinden olan Babadağ'da, teleferik projesinde sona gelindi. Yaklaşık 300 milyon TL'ye mal olan projede, yurt dışından gelen uzmanlar gerekli kontrolleri yaptı. Herhangi bir sorun çıkmadığı belirtilen denetim sonuçlarının olumlu olduğu kaydedildi. Bu yıl turizm sezonuna Fethiye Ölüdeniz'den Babadağ'daki uçuş pistlerine 12 dakikada teleferik ile ulaşılabilecek. Bu arada 2019 yılında 166 bin 813 uçuşun gerçekleştiği Babadağ'da 2020 yılında pandemi etkili olmasına rağmen yine de 73 bin 923 yerli ve yabancı turist uçuş yaptı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, teleferik projesinin tamamlandığını belirterek "bundan sonraki süreçte Babadağ'ın çok daha iyi pozisyonda olacağına inanıyoruz" dedi.
YÖNERGEYE UYMAYANA CEZAİ İŞLEM
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı "2020'de uçuşlar yüzde 55 civarında düşük. Covid'e rağmen 2020'de 63 bin 174 tandem, 10 bin 749 single olmak üzere toplamda 73 bin 923 kişi uçuş yapmış. Bu azımsanacak bir rakam değil. Geçen sene 166 bin 813 uçuş yapılmıştı. Pandemiye rağmen bu rakam bize göre çok fena değil. İnşallah 2021' de, çok daha iyi olacağına inanıyoruz biz çünkü teleferiğimiz bitti. Bunun bu şekilde olmasının en temel sebeplerinden biri de insanlar Babadağ'ı çok seviyorlar. Dünyada bir numaralı uçuş merkezi haline geldi. Bu yıl da buradaki acenteler, pilotlar elinden gelen tedbirleri uyguladılar. Uçarken kasklarıyla birlikte maskelerini bile taktılar. Bir de uçuş güvenlik heyeti 2 yıl boyunca orada görev yapamamıştı. Bu heyet bu yıl görevini gerçekten tam anlamıyla yapmaya çalıştı. Dün itibariyle yönergemiz valimiz tarafından imzalandı. Bundan sonra orada bütün kurallar geçerli olacak. Bunlara uymayan acenteler, pilotlar cezai işlemle karşı karşıya kalacaklar. Bundan sonraki süreçte Babadağ'ın çok daha iyi pozisyonda olacağına inanıyoruz. Firmalar elinden geleni yaptı, şu anda bitti, herhangi bir şey kalmadı. Yani Avusturya'dan denetleyici firmalar gelip denetledi. Herhangi bir sıkıntı yok. Olumlu yazılarını yazıp bize gönderecekler. Biz de geçici ön kabulümüzü yapacağız. Bu hafta ekibi oluşturup başladık. Bir inşaat mühendisi, bir makina mühendisi, bir de elektrik mühendisi arkadaşımızla çalışıp onun denetlemesini yapıp geçici ön kabulü de halletmiş olacağız. Kesin kabule kadar geçici kabuldeki eksikler giderilecek. Bizim teknik ekibin araştırmalarına göre herhangi bir sıkıntının olmadığı gözlendi. Denemeler yapıldı zaten. Hem ağırlıkla yapıldı hem kişilerle yapıldı. Sıkıntı yok. Firma ne zaman kendini hazır hissederse sizlerle beraber gidip Babadağ'da ilk denemeleri yapacağız" diye konuştu.
2021'DEN UMUTLUYUZ
Başkan Çıralı, "Biz 2021'den umutluyuz çünkü aşı artık piyasaya sürülmeye başlandı. 2021'de uçuşların çok daha iyi olacağına inanıyorum. Teleferiğin yapılmasıyla yukarıya çıkma daha da kolaylaşacak. "ben buraya uçacağım" diyen insanlar var bir de geldiği zaman "ben uçayım" diyenler var. Çıkacak yukarıya "burası çok güzelmiş" diyecek. Biz geçen senenin sayısını yakalayamazsak bile ona yakın sayıyı yakalayacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN