Aygın, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutladı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Aygın, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, 'Bilişim çağında işçiler yönetsel sorunları, organizasyon sorunlarını, paylaşım sorunlarını, üretim planlaması sorunlarını kolaylıkla çözebilecektir. Önemli olan kötülüğe karşı birlikte hareket etme irademizdir ve bu uğurdaki örgütlü mücadelemizdir' dedi.

PAYLAŞ

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı. Başkan Cihangir Aygın ve yönetim kurulu yayımladığı yazılı açıklamada “İnsanoğlu binlerce yıldır medeniyeti ilmek ilmek örmektedir. Kurmuş olduğu bu medeniyet yükselirken, 2021 yılında, hala bazı çok büyük problemlere çözüm bulamamış durumdadır. Bir kısım azınlık, sırf üretim araçlarının sahibi olduğu için, çoğunluğu sömürmektedir. Bu sömürü sisteminin devam etmesi için, yoksulluğa, savaşlara, kadın erkek eşitsizliğine, ayrımcılığa sebep olmaktadır. Gün gün büyüyen doyumsuz sermaye birikimi nedeniyle çevreyi talan etmektedir ve çevre sorunlarına çare bulamamaktadır” dedi.

Aygın “Medeniyeti var eden biz inşaat mühendisleri, işçiler ne durumdayız? Belirli bir kesim artık sınıf farklılıklarının silikleştiğini söylemektedir. 2021 1 Mayıs’ı yaklaşırken bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğu şu yaşadığımız pandemi döneminde çok net ortaya çıkmış durumdadır. Bu koşullar altında çalışan kesim çok zor şartlarda yaşam mücadelesi vermektedir. Bir tarafta yalılarında kendini izole eden binde birlik azınlık varken, onların sermayesini artırmak için milyonlarca emekçi toplu taşımada, fabrikalarda, ofislerde, şantiyelerde iç içe, canı pahasına alın teri dökmektedir. Peki, biz inşaat mühendislerinin durumu nedir? Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler felsefesiyle, iş potansiyeli önemsenmeden plansızca oluşturulan inşaat mühendisliği mezunlarının durumu gittikçe daha acı bir tabloya sürüklenmektedir Binlerce işsiz inşaat mühendisi iyice daralan piyasada asgari ücret karşılığı iş aramaktadır. Gelir adaletsizliğinin bu seviyede arttığı ülkemizde, beyaz yaka, mavi yaka ayrımı kalmamış vaziyettedir. Bu durumda, emeğiyle geçinen biz inşaat mühendislerinin yeri eskiden olduğu gibi işçinin çalışanın ve en yüce değer emeğin yanındadır. Bu böyle mi devam edecektir, bu devran dönmez mi? Bilişim çağı, iletişimi ve düşünce paylaşımını kolaylaştırmıştır. İnanıyoruz ki bu paylaşımlarımızla, iletişimimizin artmasıyla 150 bine yakın üyemiz örgütlü mücadelenin gücünün ve değiştirme kapasitesinin farkına varacaktır. Bilişim çağında işçiler yönetsel sorunları, organizasyon sorunlarını, paylaşım sorunlarını, üretim planlaması sorunlarını kolaylıkla çözebilecektir. Önemli olan kötülüğe karşı birlikte hareket etme irademizdir ve bu uğurdaki örgütlü mücadelemizdir. Gün gelecektir. Gelecek güzel günlere inancımız tamdır. Yaşasın işçiler, köylüler, mühendisler, doktorlar, öğretmenler, Yaşasın emeğiyle geçinen insanlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN