Ay, Ukrayna – Rusya çekişmesi dezavantaj oldu

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını bu sezon turizmi nasıl etkileyecek? merak konusu oldu. Turistik tesisler, Haziran ayı ortalarından itibaren başta İngiltere olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden turist beklerken tesislerine güvenli turizm sertifikası almak için uğraş veriyor. Geçtiğimiz yıl açık olmayan pek çok tesisin bu yıl işletmelerini açmayı planladığı öğrenilirken Fethiye'nin Çalış Plajı bölgesindeki oteller ve restaurantlar, sezon için hazırlıklarını sürdürüyor. Fethiye Çalış Turizm ve tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay 'Ukrayna ile Rusya arasında siyasi ve savaş durumu pozisyonunda bizler için bir dezavantaj oldu. Her şey pandemiye bağlı. Buna rağmen beklentimizi yüksek tutuyoruz' dedi. Ay, 'Çalış Paljı'nın çehresinin değiştirilmesi ile ilgili projenin de Mayıs ayı sonunda tamamlanacağını kaydetti. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını bu sezon turizmi nasıl etkileyecek? merak konusu oldu. Turistik tesisler, Haziran ayı ortalarından itibaren başta İngiltere olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden turist beklerken tesislerine güvenli turizm sertifikası almak için uğraş veriyor. Geçtiğimiz yıl açık olmayan pek çok tesisin bu yıl işletmelerini açmayı planladığı öğrenilirken Fethiye’nin Çalış Plajı bölgesindeki oteller ve restaurantlar, sezon için hazırlıklarını sürdürüyor. Fethiye Belediyesi’nin Çalış Plajı’nın çehresini değiştirmek için uyguladığı proje hızla devam ederken yörede yaşayan yabancılar, bir taraftan manzara izlerken öte yandan da çalışmaları izliyorlar. Beton döküm aşaması devam eden çalışmaları yerinde takip eden ve çevredeki esnafları bilgilendiren Fethiye Çalış Turizm ve tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, “Ukrayna ile Rusya arasında siyasi ve savaş durumu pozisyonunda bizler için bir dezavantaj oldu. Her şey pandemiye bağlı. Buna rağmen beklentimizi yüksek tutuyoruz” dedi. Ay, “Sezonun her şeyi, bizim ile ilgili olan konu, İngiltere’ye bağlı, pandemi yüzdesine bağlı. Şuanda inanılmaz bir rakam var biz kendimiz olarak düşünelim, ilk bu olay çıktığında biz hiç Çin’e gidelim, ziyarette bulunalım diyor muyduk? Demiyorduk. O zaman hepimize büyük görevler düşüyor, çok fazla sosyal mesafe içinde. Önce kendimizi, ailemizi ve çevremizi korumakta fayda var. Pandemi yüzdesi düşecek ki insanlar Türkiye de tehlikeli bir durum vardır diye düşünmeden turistlerini, vatandaşlarını yollayabilecekler. Charterların açılması Haziranın sonunu bulur. Dediğim gibi beklentideyiz, bütün dünya bundan geçiyor. Bizlerin dikkat etmesi gereken, bizim nüfusumuz fazla, çok kolay bulaşabilen bir virüs. Şuanda mutant virüste bulaş var, bulaş ile ölüm sıralamasına baktığımda, sanki yavaş yavaş bağışıklıkta başladı gibi geliyor bana. Aşılarımızda yapılıyor, aşılarında faydaları var. Umut ediyorum Temmuz 1 de açılırsak eğer veya Haziran ortasında açılırsak eğer, uzatabilelim. Uzatmamızda gelen turistlerin sağlam geriye gitmesi ile olur. Ukrayna ile Rusya arasında siyasi ve savaş durumu pozisyonunda bizler için bir dezavantaj oldu” diye konuştu.
HER ŞEY PANDEMİYE BAĞLI
Turizmci Ay “Turizmde her şey pandemiye bağlı. Rus turistler şuan çok güzel gidiyordu, bütün kış çevrede çok fazla turist görebiliyorduk. Ama uçuşların haftada 2’ye indirilmesi tabi ki onu da etkiledi. Göreceğiz, yaşayacağız, öğreneceğiz bu da bir tecrübe. En azından çalışta ki otellere bakıyorum, herkes güvenli turizm sertifikası almak için uğraşıyor, bu güzel bir olay. En azından hijyen açısında bir şey yapmaya çalışıyoruz. Geçen sene Ekim ayında uçuşlar bitti, o uçuşların devam etmesi de buraya turist olarak gelenlerin sağlam olarak geri dönmesi ile gerçekleşir ki biz tehdit olmayalım. Türkiye’den bize pandemi bize tekrar geri dönüyor gibi İngiltere’ye, Rusya’ya, Ukrayna’ya geri dönüşün negatif olması bize bağlı” şeklinde konuştu. 
ÇALIŞ, MAYIS SONUNA HAZIR
Fethiye Çalış Turizm ve tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Çalış’ta devam eden projeyle ilgili olarak da “Şuan ki güzel bir telaş. Çalış bölgesi son 1 aydır çok hızlandı, alt yapılardan ve havalardan dolayı biraz yavaşlamıştı. Yönetici firma, belediye çalışanları, belediye başkanımız, mühendisler ve mimarlar ile son sürat devam ediyor, konunun üzerindeler her gün buradalar. Bildiğim kadarıyla ayın 20’sine kadar beton işimiz bitecek. Mayıs sonunda farklı, güzel, temiz bir çalış göreceğiz. Uçakların açılması, yabancı turistlerin gelmesi zannediyorum Temmuz 1’den itibaren gibi bir pozisyon var şuanda, ama yerli müşterilerimizin özellikle Fethiye çok rahat dolaşabileceği çalışta, Mayıs ayında kucaklaşacağız. Ramazan bayramında gelen, otellerimizde kalacak olan müşterilerimiz bu yolda çok rahat yürüyüş yapabilecekler. Elektrik lambaları ve yeşil alanlar ile beraber Mayıs sonunu bulur” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN