AY, KURBAN BAYRAMI TATİLİNİ DEĞERLENDİRDİ

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (Çalış-Der) Başkanı Mete Ay yoğun geçen Kurban Bayramı tatilini değerlendirdi. 4 günlük bayram tatili sürecinde yaşanan yoğunluğun otellere tam olarak yansımadığını ifade eden Dernek Başkanı Mete Ay kiralık villaların, apartların ve evlerin dolu olduğunu belirtti. Çalış-Der Başkanı Mete Ay açıklamasında konaklama sektöründe KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesinden dolayı memnuniyetini belirterek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sundu.

PAYLAŞ

Çalış Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Mete Ay yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak hem konaklama hem de yeme içme de Katma Değer Vergisi oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indirmesi bizlere inanılmaz bir moral ve destek oldu. Yüzde 7’lik bir oran, kötü giden bu sezonda bizlere büyük bir kaynaktır. Bakanımıza ayrıca Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Kurban Bayramı boyunca Fethiye’de bir yoğunluğun olduğunu dile getiren Çalış-Der Başkanı Mete Ay, “Bayram boyunca Fethiye çok kalabalıktı. Açık otel sayısının sınırlı olduğu bir dönemde, 2 ve 3 yıldız kalitesindeki otellere bakacak olursanız; doluluk oranımız yüzde 60 ve yüzde 70 arasında… Geçtiğimiz yıllarda insanlar çimlerde sabahlardı. Bu yıl oteller dolu olduğu için değil sanırım maddi olanaksızlıklardan… Pandemiden dolayı villalar, apartlar ve özel evler tercih ediliyor. Bu da bir turizm geliridir. Bayram süresince gündüzleri boş ama akşamları dolu bir sahille karşılaştık. Restoran ve kafelerde yer yer boşluklar vardı” şeklinde ifadeler kullandı. 

Bu yıl zorlu bir sezon olmasına rağmen umut verici olduğunu vurgulayan Ay, “Bayram süresince biraz zorlansak da turizm açısından umut vericiydi. En azından kasalarımız biraz para gördü. İşletmeler borçlarını ödemeye çalışıyorlar. Pandemiden dolayı sezon keyifli değil. Artık her şeye umutla bakmak zorundayız. Moralimizi bozup, işletmelerimizi de kapatamayız. Gelenler ekonomiye katma bir değer sağlamadı. Bu dönemin geçmesini hep birlikte bekleyeceğiz. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında İngiltere, Ukrayna, Rusya ile Almanya’dan misafirlerimizi bölgemizde ağırlarız. Bayramda çok kalabalık bir nüfus vardı. Güzel bir bölge olduğumuz için mutlaka konaklayan sayımız artacak. Bir bölgede ticaret olmazsa yaşam çok zorlaşır. Para girişi olacak ki ekonomi düzelsin” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN