Ay, 'Eylül ve Ekim aylarından umutluyum' 

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay turizmde son durumu değerlendirerek, turizmden umutlu olduklarını ifade etti. Dernek Başkanı Ay, 'Zor bir dönemdeyiz fakat havaların Eylül ayında beklenenden sıcak gitmesi nedeniyle Eylül ve Ekim aylarında turizmden umutluyuz' dedi. 

PAYLAŞ

Fethiye’nin ve dünyanın gözde turizm merkezlerinden birisi olan Çalış Plajı’nda yerli ve yabancı turistlerin sosyal mesafe ve maske kuralına uyduklarını kaydeden Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay; Eylül ve Ekim ayından umutlu olduğunu dile getirdi. Fethiye’de havaların güzel gitmesi ile sezonun uzayabileceğini hatırlatan Dernek Başkanı Ay, işletmecilerden birbirlerine ve konuklarına karşı toleranslı olmasını istedi. 

YABANCI TURİSTLER KURALLARA DİKKAT EDİYOR 
Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay yaptığı açıklamada, “Zor bir döneme rağmen otel, restoran ve işletmelerini açan turizmcilerimize teşekkür ediyorum. Sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Temmuz ayında yerli turistlerin artışı ile güzel bir yoğunluk yaşadık. Oteller ne kadar dolu olursa, kalabalıktan kaçan bir toplulukla karşılaştık. Hepsi sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat ettiler. Şu an gelen İngilizler bile kalabalıktan kaçınıyorlar. Yabancılar özellikle sosyal mesafeye dikkat ediyorlar. Gelen her misafirimiz istediği servisi alarak geri döndü. Fethiye bölgesinde İngiliz turistlerde bir artış var. Bu yıl Rus pazarında da bir farklılık oldu. Rus müşterilerin küçük otelleri de tercih ettiklerini gördük. Onlar da izole bir tatil tercih ettiklerini ortaya koydular. Mutlu olarak ülkelerine döndüklerini düşünüyorum” dedi. 

İNGİLİZ VE RUS PAZARINDA ARTIŞ 
Açıklamasını sürdüren Dernek Başkanı Mete Ay, “İngiliz ve Rus pazarında artış var. Umut ediyorum Ekim ayına kadar bunu uzatabiliriz. Yerli müşterilerde okulların geç açılmasının etkili olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz süreçte turizmciler meslektaşlarına ve konuklarına toleranslı olmasını öneriyorum. Eylül ve Ekim aylarından umutluyum. Tek dileğimiz sezonu Ekim’e kadar uzatmak, Kasım ayını da içine dahil edebilirsek daha güzel olur. Eylül ayında olmamıza rağmen hava sıcaklığı çok güzel… Belki bu bizim yaralarımızı sarmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı. 

FETHİYE’DE ÇOK GÜVENLİYİZ
İngiltere’den tatil için eşi Julie Vickery ile Fethiye’ye gelen Spencer Vickery açıklamasında, “9. kez tatil için Fethiye’ye geliyoruz. Burada kendimizi çok güvenli ve rahat hissediyoruz. Bölgedeki işletmeler korona virüs tedbirlerini almış durumda. Herkes çok dikkatli ve hassas davranıyor. İlerleyen dönemlerde buraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Plaj ve görevliler oldukça dikkatli bir şekilde çalışıyorlar” diye konuştu.  
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN