Avşar Ovasının Sorunu Meclise Taşındı

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Avşar Ovasının sorununu meclise taşıdı. Özcan, Avşar Mahallesi Muğla ili Milas ilçesinin bir mahallesidir. Milas ovasının en verimli topraklarına sahip olan bu mahallemizin Avşar ovası her yıl yağan yağmurlar sonucunda adeta göl haline gelmekte. Bunun sonucunda tarlalarını ekmiş bulunan arazi sahipleri ekilen danelerin çürümesi sonucunda büyük zararlara uğramaktadır' dedi.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Milas’ın en verimli arazilerinin bulunduğu Avşar Ovası Milas Havaalanı’nın kuzeyinde Avşar mahallemizin güney kısmında bulunmaktadır.1980, 1990, 2000’li yıllarda Pamukçuluğun yaygın biçimde yapıldığı dönemlerde dekar başına çok yüksek verimin alındığı bilinmektedir. Bu güzelim ovamızda son zamanlarda yaygın biçimde Tarla balıkçılığı yapılmaktadır” dedi.
“Tarla balıkçılığın dışında kalan yaklaşık 1000-1500 dönüm tarlalarda ise Mahallelimiz kendi ihtiyaçları ile hayvanlarının besi ihtiyacını karşılamak maksadıyla Arpa, buğday, yulaf ve mısır gibi ekinleri(mahsulleri) ekmektedirler” diyen Özcan, “Ne var ki son yıllarda yağmurların yağması ile birçok insanın yağması için dua ettiği bir dönemde Avşar halkı nerdeyse yağmur yağmasın duasını çıkacak hale gelmiştir. Son haftalardaki yağmurlarla beraber tarlaları göle dönmekte, ektikleri ekin daneleri çürüyerek erimektedir. Mahsul alamadıkları için zarar etmekten ziyade henüz işin başında tarla sürümü ve tohum masrafları zararlarını kat be kat artmaktadır” diye konuştu.
Milletvekili Özcan; “1960’lı yıllarda bu ovada DSİ ıslah çalışması yapmasına rağmen bugünkü sorun meydana gelmiş durumdadır. Vatandaşlarımızın bu konunun  (Avşar Ovasının göl olmaktan kurtarılması) çözümü konusunda şahsıma başvurmaları sonucunda Tarım Orman Bakanına bir soru önergesi vererek göreve davet ettim. Bu konu çözümleninceye kadar da gerekli tüm girişimleri yapacağımın bilinmesini istiyorum” ifadelerini kullandı. 
    

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN