Atatürk muhteşem oratoryo ile anıldı

Türkiye'nin kurtarıcısı Cumhuriyet ve devrimlerin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Fethiye'de muhteşem bir oratoryo ile anıldı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'ndeki anma törenine yoğun ilgi oldu.

PAYLAŞ

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü nedeniyle Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ölüdeniz Ortaokulu’nun birlikte hazırladığı anma töreninde 10 Kasım Oratoryosu büyük ilgi gördü. Oratoryoyu Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkan Vekili Taner Boz, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Fethiye Garnizon Komutanı Binbaşı Sedat Karabay, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, Muğla İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve Fethiye İlçe Emniyet Müdür Vekili Zafer Duymuş, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Şahin, daire amirleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri ile öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi. 

ULUSUMUZA YEPYENİ UFUKLAR AÇMIŞTIR
2 dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylendiği törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yıldız Özeren yaptı. Özeren konuşmasında, “Hepimizin bildiği gibi Mustafa Kemal Atatürk, dünya döneminin liderleri içerisinden 21. yüzyıla geçebilen tek liderdir. Üstelik diğer liderler kendi halkları tarafından yok edilmenin acısını yaşamışken; o hala halkının ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla yaşayabilen tek lider. Önemli olan da sanırım, yaşarken ölmek değil öldükten sonra da bu kadar uzun süre canlı kalabilmeyi başarmak değil midir? Ülke gerçeklerinin acımasızlığına rağmen güçlü bir inançla zafere odaklanıp, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyaya meydan okuyarak, dünya tarihine altın harflerle kazınan bir kurtuluş destanı yazmıştır. Ve yanan yıkılan bir imparatorluğun küllerinden yepyeni bir ruh ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur. Askeri dehası ile düşmanlarını dize getiren Mustafa Kemal, devlet adamlığındaki üstün kabiliyeti ile dünyanın hayranlığını kazanmış diplomatik başarıları ile kısa sürede dünya ülkeleri arasında saygın bir konuma kavuşturmuştur. Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunun ardından peş peşe gerçekleştirdiği devrimlerle ulusumuza yepyeni ufuklar açmıştır. ‘Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır’ sözlerinin sahibi Atatürk, Nutuk’u yazarak dünya tarihinde çok önemli olan bu sürecin yorumunu da başkalarına bırakmaksızın kendisi yapmıştır” dedi. Özeren konuşmasının son bölümünde de “Atatürk’ün değerini bilmek, onu anlamakla başlar. Onu anlamak Türkiye’nin, Türk ulusunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerini bilmek, onlara yaraşır olmaktır. Bizler bu hedefe ulaşmak için özellikle büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü genç nesillere sevdirmek, daha iyi anlatabilmek ve O’nun doğru anlaşılabilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Norveçlilerin dediği gibi ‘Atatürk gibi düşünmeyi’ gençlerimize ve yeni nesillere öğretmeliyiz” ifadelerini kullandı. 
ATATÜRK’Ü ANLATTILAR ÖDÜL KAZANDILAR 
Oratoryo öncesi Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilk ve orta dereceli okullar arasında düzenlediği “Atatürk’ü Anlamak” konulu resim, şiir, kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri alkışlar arasında sunuldu. Resim dalında Fethiye Bilim Sanat Merkezi’nden Ezgi Yılmaz, şiir dalında Şehit Feramil Ferhat Kaya Ortaokulu’ndan İzzet Soykan Yeşiltaş ve kompozisyon dalında Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Efsun Uysal birinci olurken; ödüllerini Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner sundu. Resim dalında Kaymakam Mustafa Karslıoğlu İlkokulu’ndan Asel Liva Çetin, şiir dalında Birey Okulları’ndan Elif Hazır ile kompozisyon dalında Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Sevgi Semerci’ye ikincilik ödüllerini Belediye Başkan Vekili Taner takdim etti. 

Resim dalında Fethiye Merkez Atatürk İlkokulu’ndan Elif Sıla Bozyiğit, şiir dalında Kaymakam Mustafa Karslıoğlu İlkokulu’ndan Ali Efe Kabasarı ve kompozisyon dalında Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Burcu Kapik’e üçüncülük ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker sundu. 
ORATORYO GÖZ YAŞARTTI 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurması ve savaşlarının anlatıldığı oratoryoŞefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat ve Beden öğretmenleri tarafından hazırlanırken, lise öğrencilerinin görsel eserine Ölüdeniz Ortaokulu Müzik Öğretmeni Nur Sarpdere Tat yönetimindeki çocuk korosu eşlik etti. Atatürk’ün doğumundan Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşuna kadar yaşananların anlatıldığı oratoryoda Atatürk’ün 10 Kasım’da ebediyete intikali de anlatıldı. Oratoryo sonunda öğrenciler hep bir ağızdan “Ata’m sonsuzda dek devrimlerinin bekçisiyiz” diye haykırdılar. Oratoryo sonunda İzmir Marşı söylenirken, Kaymakam Muzaffer Şahiner programı hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN